Aktywność fizyczna dla osób niepełnosprawnych

Bartek M. June 25, 2016 0
Aktywność fizyczna dla osób niepełnosprawnych

Igrzyska Paraolimpijskie, to drugie pod względem wielkości zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Odbywają się co cztery lata (zarówno latem, jak i zimą), zazwyczaj rozpoczynają się kilka dni po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich. Oczywiście nie wszystkie niepełnosprawności kwalifikują się do tego, aby wziąć udział w zawodach, jednak każde Igrzyska dzielone są nie tylko na kategorie dyscyplin sportowych, ale i rodzajów niepełnosprawności. Wyżej wspomniane, to: Amputacja, Porażenie Mózgowe, Niepełnosprawność Intelektualna, Wózek Inwalidzki, czy Niewidomi. Ponadto mamy kategorie Les Autres, która kwalifikuje zawodników z niepełnosprawnością fizyczna nie odwołująca się ściśle do któreś z wyżej wymienionych kategorii. Polacy niejednokrotnie pokazali, że potrafią odnosić na tych zawodach sukcesy, gdzie w 2012 roku przywieźli aż 36 medali! Natalia Partyka, czy Oscar Pistorius, to nazwiska niepełnosprawnych sportowców, których z pewnością kojarzy większość z nas.

Igrzyska Paraolimpijskie, to jednak jedynie znaczący pretekst, aby poruszyć temat aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych. Ta jak się okazuje jest niezwykle ważna. Bo sport dla osób niepełnosprawnych, to nie tylko rewelacyjna forma rehabilitacji, ale i jak się okazuje często początek do odnoszenia wielkich sukcesów. Często jednak sam sport na co dzień potrafi zapewnić nie tylko doskonałą kondycje mięśniom, ale i dać lepsze samopoczucie. A jaki jest najpopularniejszy sport dla osób niepełnosprawnych?

Pływanie i… nie tylko

O zbawiennym wpływie wody na różnego rodzaju schorzenia i niepełnosprawności mówiono niejednokrotnie. Pływanie nie tylko doskonale stymuluje prace mięśni i stawów, ale i daję większą kontrole nad oddechem, oraz wspomaga pracę serca, czy układu krążenia. Dlatego też, to właśnie zajęcia pod wodą są najczęściej wykorzystywane jako forma rehabilitacji. Jak się okazuje podobną role pełni jazda konno. Polacy z niepełnosprawnościami, podobnie jak pełnosprawni kochają biegać i wcale nie przeszkadza im fakt zarówno amputowanej kończyny, czy… wózka inwalidzkiego. A skoro o wózkach mowa, to przez cały rok właśnie poruszający się na wózkach inwalidzkich chętnie angażują się w treningi koszykówki.

A co z zimą?

Sport osób niepełnosprawnych, to jednak nie tylko lato, ale i zima. W wielu przypadkach może wydawać się to wręcz ekstremalne, gdyż jak wiemy, wiele dyscyplin zimowych jest w praktyce dużo bardziej niebezpiecznych. To jednak nie wyklucza osób z niepełnosprawnością w trenowaniu chociażby narciarstwa biegowego, czy alpejskiego. A trenowanie w ciężkich warunkach jakimi są z pewnością chociażby niskie temperatury może przynieść wyłącznie same korzyści dla rozwoju ciała i ducha.

Polacy z niepełnosprawnościami wchodzą na szczyty

I to jakie! Jan Mela, który we wspaniałej współpracy z podróżnikiem Markiem Kamińskim zdobył obydwa bieguny. W 2008 roku podopieczni Fundacji Mimo Wszystko Anny Dymnej wspięli się na szczyt Kilimandżaro. A to nie jedyne sukcesy Polaków z niepełnosprawnościami w tym zakresie. Można być z nich tylko dumnym, gdyż sami, dzięki swojej determinacji wspinają się na sam szczyt.

Leave A Response »