Bieganie i depresja

Aneta Rachwał - Adamczyk June 30, 2018 0
Bieganie i depresja

Depresja jest bardzo poważną chorobą, która ma swoje przełożenie na zachorowalność na inne schorzenia. W wielu przypadkach jej konsekwencją jest także samobójstwo czy też próby samobójcze. Szacuje się, że około 350 mln ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Przyczyn jej wystąpienia może być bardzo wiele. Poczynając od różnych przeżyć traumatycznych, poprzez odosobnienie, problemy w związku, pracy, stres, a skończywszy na indywidualnych uwarunkowaniach predysponujących do wystąpienia depresji. Jak ją określić, zdiagnozować?

Jak pokonać smutek?

Pojawiający się i utrzymujący się przez dłuższy czas smutek, brak radości, brak ochoty na jakiekolwiek czynności to symptomy, które powinny nas skłonić do zastanowienia się. Depresja może mieć postać łagodną, ale może także przerodzić się w postać bardzo ostrą. W tej ostatniej bardzo często istnieje konieczność sięgnięcia po specjalistyczne leki. Jednym ze sposobów na depresję jest bieganie. Nie jest to sposób eksperymentalny, ale jak najbardziej sprawdzony przez wiele osób. Bieganie uwalnia pozytywne emocje, endorfiny, pozwala się odprężyć, zapomnieć o codziennych problemach. Powoduje, że krew w żyłach zaczyna krążyć szybciej, a tym samym człowiek nabiera w siebie więcej energii. Oczywiście trudno jest tu mówić o tym, że bieganie spowoduje usunięcie trudnych doświadczeń, spowoduje usunięcie wszelkich przeciwności w życiu danej osoby. Może niemniej jednak bardzo mocno pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego, może pomóc wyjść z depresji Warto nie tylko zmotywować się do biegania, ale w tym względzie starać się stawiać przed sobą określone cele.

Mowa jest o udziale w różnych biegach masowych, mowa jest o poprawieniu własnego czasu na danym dystansie, mowa jest o pewnych ideałach, do których będzie się dążyć. Depresja jest chorobą, z którą można sobie poradzić. Co więcej, należy zrobić wszystko, aby się jej nie poddać, ponieważ stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Nieleczona depresja nigdy nie kończy się pozytywnie.

Leave A Response »