Bóle kolan – jak sobie radzić?

Aneta Rachwał - Adamczyk September 7, 2018 0
Bóle kolan – jak sobie radzić?

Bóle w kolanach doskwierają bardzo wielu osobom. Nie dotyczą one tylko i wyłącznie osób starszych, ale również coraz większą ilość osób stosunkowo młodych. W niektórych przypadkach, jeśli jest to możliwe i bóle te nie są mocno nasilone, nie ma potrzeby podejmowania jakichś działań. Jednakże w większości przypadków istotne jest to, aby poznać ich źródło. Tutaj mamy do czynienia z szerokim wachlarzem różnych możliwości. Bóle kolana mogą wynikać z przemęczenia, można mówić o chorobie zwyrodnieniowej, mona mówić o zmiękczeniu chrząstki, ubytkach w płynie stawowym czy też pojawiających się torbielach.

Leczenie bólu kolan

Istotna jest zatem wiedza na temat przyczyn występowania owego bólu. W przeciwnym razie nie będzie szans na to, aby móc podjąć określone i właściwe leczenie. Podstawowym działaniem, jakie należy podjąć, jest oczywiście udanie się na wizytę lekarską. Sama wizyta zasadniczo nie rozwiąże wszelkich wątpliwości. Ważne jest także to, aby były wykonane badania. Być może wystarczającym badaniem okaże się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, ale być może trzeba będzie wykonać bardziej specjalistyczne badania jak rezonans magnetyczny czy też tomograf komputerowy. Dalsze działanie jest oczywiście uzależnione od wyniku badania. Być może wystarczającym działaniem będzie zastosowanie odpoczynku, leków przeciwbólowym lub również specjalistycznej maści. Jednakże nie zawsze jest to takie proste. W wielu przypadkach koniecznym jest zastosowanie specjalistycznych zabiegów. Do tych najbardziej popularnych można zaliczyć pole magnetyczne, laseroterapię, terapię ultradźwiękami czy też jontoforezę, czyli leczenie prądem elektrycznym. Możliwe i często występujące schorzenia to zwyrodnienie stawów kolanowych czy też większe lub mniejsze torbiele.

Zabiegi i rehabilitacja

W niektórych przypadkach poza wymienionymi wyżej zabiegami koniecznym będzie zastosowanie zabiegów chirurgicznych. Jednakże jest to ostateczność, do której nie zawsze dochodzi. Na pewno ważne jest to, aby na wszelki ból w kolanach zareagować w odpowiedni sposób i go nie lekceważyć. Nawet w sytuacji, w której nie mamy do czynienia z bardzo nasilonym bólem, nie powinniśmy tego bólu bagatelizować. Im szybciej podejmiemy działanie, tym mniejsze dolegliwości nam grożą. To, na co również należy zwrócić uwagę to pozwolenie swoim nogom, swoim kolanom na odpoczynek, czego wielu współczesnym osobom brakuje. Ważnym aspektem jest także to, aby trafić do odpowiedniego specjalisty, który nie zlekceważy naszej sytuacji zdrowotnej i skieruje nas na właściwe badania.

Leave A Response »