Ćwiczenia ze wspomaganiem

Bartek M. January 24, 2019 0
Ćwiczenia ze wspomaganiem

Coraz więcej osób stawia na zdrowy tryb życia. Patrzymy na to, co jemy, dbamy także o ruch w ciągu tygodnia. Wybieramy rower jako środek transportu, chodzimy na basen oraz siłownię. Sporo osób angażuje się także w trening domowy. Nie każdy ma możliwość ćwiczenia na specjalistycznym sprzęcie, który zajmuje wiele miejsca. W takim przypadku warto zdecydować się na gadżety, które łatwo zmieścić nawet w szufladzie, a które pięknie modelują sylwetkę.

Elastyczne gumy treningowe

Istnieje wiele przedmiotów, wspomagających ćwiczenia. Niektóre są dedykowane do konkretnych części ciała, inne mają charakter bardziej uniwersalny. Gumy treningowe, zwane również gumami oporowymi, należą do tej drugiej kategorii. Pomagają we właściwym rozciągnięciu ciała, wspierają modelowanie pośladków, talii oraz ramion. To doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą trenować na maszynach lub też nie mają do nich łatwego dostępu. Gadżety, wspomagające trening mogą być równie efektywne jak mniej komfortowe w użyciu ciężarki. Elementy tego typu wykonuje się z wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia lateksu, choć dla alergików produkowane są wersje z innych tworzyw. Można je stosować bez obawy o to, że guma w nieodpowiednim momencie strzeli niwelując nasze wysiłki podczas treningu. Dużą zaletą tego gadżetu treningowego jest to, że można go zabrać ze sobą wszędzie. W przeciwieństwie do hantli zmieści się do małej torby i prawie nic nie waży.

Na każdą część ciała

Gumy treningowe wyglądem przypominają długą taśmę. Bywają również modele, które są złączone, wówczas przy ich użyciu można wykonywać ćwiczenia wzmacniające. Miłośniczki fitnessu mogą wybierać gumy, dostosowane do treningu rąk, dlatego mają ułatwiony uchwyt. Gumy występują w różnych, nieprzypadkowych kolorach. Można po nich poznać ich opór, czyli podatność na rozciąganie. Im wyższy stopień oporowości tym lepszy wpływ na rozwój i przyrost mięśni. Gumy z racji swojej długości doskonale nadają się do przywieszenia na różnych elementach, jak drążek, krzesło, szafka. Nie ma znaczenia wzrost osoby trenującej, ponieważ długość gumy można regulować. Gumy treningowe wzmacniają mięśnie barków, pleców oraz ramion. Przy ich pomocy można trenować jogę, pilates, ćwiczenia interwałowe, jak również rozciągać ciało w ramach zakończenia ćwiczeń i wyciszania mięśni oraz stawów. Doskonale pobudzają mięśnie głębokie ponieważ podczas wykonywania niektórych ćwiczeń należy utrzymać równowagę ciała.

Jak wybrać gumę dla siebie?

Osoba, która trenowała przy pomocy gumy treningowej doskonale wie, jak różnią się od siebie poszczególne elementy. Amatorzy mogą zasięgnąć wiedzy na dowolnej siłowni, która zawsze na swoim wyposażeniu posiada gumy. Taka wizyta pomaga w zapoznaniu się z dostępnymi rodzajami, jak również możliwością wypróbowania ich. Trener personalny zaprezentuje ćwiczenia, jakie można wykonać przy takim wspomaganiu. Wskaże, jaka guma do jakich elementów będzie bardziej odpowiednia. Do rozciągania rąk przydaje się cieńsza taśma, do zaczepienia o jakiś przedmiot grubsza. Osoby trenujące siłowo mogą sobie pozwolić na elementy, stawiające większy opór. Amatorzy powinni zaczynać od gum cieńszych, po których łatwiej zwiększyć obciążenie.

Gumy treningowe sprawiają, że trening staje się bardziej efektywny i urozmaicony. Osoby, którym pasuje taki element, mogą zainwestować w kilka gum do różnorodnych aktywności.

Leave A Response »