Jaka mata do ćwiczeń fitness?

Marcin B. October 26, 2016 0
Jaka mata do ćwiczeń fitness?

Płaski brzuch, szczupła sylwetka, czy idealna rzeźba – oto, co zazwyczaj motywuje nas do tego, by wstać z kanapy i się nieco rozruszać. Grunt jednak, by ćwiczyć z odpowiednią umiejętnością, a o niej niestety często zapominają zarówno Ci ćwiczący w domu, jak i na sali treningowej. Zatrzymując się jednak na moment przy tych, którzy trenują w domu. To właśnie dla nich skierowanych jest mnóstwo propozycji wielu pakietów treningowych.

Nie mniej jednak obojętnie, czy trenujemy w domu, czy na siłowni pamiętajmy o tym, że w przypadku ćwiczeń ważny jest każdy szczegół, taki jak dobór ćwiczeń, czy odpowiednia mata. W poniższym artykule zajmiemy się odpowiedzią na pytanie jaka mata jest najlepsza w przypadku treningów fitness?

Rodzaje mat do fitness

Mamy wiele rodzajów mat. Wśród tych najchętniej używanych zalicza się między innymi: maty treningowe (przeznaczone do treningów fitness, pilates, czy aerobiku), ochronne (przeznaczone do ochrony niektórych sprzętów sportowych, oraz samego podłoża przed zarysowaniem), do yogi (przeznaczone specjalnie do tego typu treningów), czy ma ty tatami (przeznaczone do sportów walki takich jak karate, jiu-jitsu, czy judo).

Kryteria mat

Bo wyżej wspomnieliśmy o rodzajach mat przede wszystkim po to, aby teraz móc wspomnieć na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze. A czynników jest całkiem sporo. Jako pierwsze, to oczywiście długość i szerokość. Drugą ważną wartością wydaje się być grubość maty. Ogromnie ważną role odgrywa także materiał z jakich jest wykonana. Bo w przypadku maty ważne jest nie tylko to, aby były bezpieczne, ale i jak najłatwiejsze w utrzymaniu. Dla wielu istotna jest również ekologiczność materiału. Grunt też, aby materiał był jak najbardziej trwały.

Jaka więc mata do ćwiczeń fitness?

Tak naprawdę w dużej mierze zależy to od tego, czy decydujesz się na treningi w domu, czy sali treningowej. Jeśli ćwiczysz w domu, to najlepiej będzie skorzystać z typowej maty treningowej, która jest nie tylko uniwersalna pod względem ćwiczeń, ale i łatwo ją przechować. Można też skorzystać z mat dla yogi, jednak ta jest znacznie cieńsza, a dodatkowo warto od razu zaopatrzyć się w pokrowiec.

Jeśli jednak decydujemy się na treningi na siłowni, to można pokusić się o materace gimnastyczne. Te jednak są znacznie grubsze i większe, dlatego warto poprosić o możliwość przechowania go na siłowni.

Maty turystyczne?

Przez wielu używane jako alternatywa dla mat treningowych. W gruncie rzeczy nie różnią się zbyt wiele. Należy jednak pamiętać, że maty turystyczne nie posiadają właściwości antypoślizgowych.

Leave A Response »