Karate dla dzieci

Michal January 15, 2017 0
Karate dla dzieci

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, w jakim wieku i jaką aktywność fizyczną powinny rozpocząć ich pociechy. Jedną z częściej wymienianych i polecanych jest trening sztuk walki w systemie pochodzącym z dalekiego wschodu. Mowa tu oczywiście o Karate. Ten wywodzący się z Japonii system sztuk walk to połączenie doświadczeń oraz setek lat tradycji dalekiego wschodu. Podstawą Karate jest trening bez użycia jakiejkolwiek broni czy narzędzi. Sama nazwa Karate w dosłownym tłumaczeniu oznacza “pusta ręka”. Czy ta sztuka walki to dobra metoda na rozwój Waszego dziecka?

Karate – nie tylko siła, ale i charakter.

Trening Karate skupia się nie tylko na wykorzystaniu siły fizycznej, ale i również charakteru. Podstawową ideą nie jest tutaj zadawanie ciosów oraz szukanie “zaczepki”.  Pięć zasad Karate dosłownie określa ideę tej sztuki walki:

Po pierwsze “Rzecz w tym, aby charakter doskonalić.”

Po pierwsze “Rzecz w tym, aby siłę ducha rozwijać.”

Po pierwsze “Rzecz w tym, aby prawdziwości drogi bronić.”

Po pierwsze “Rzecz w tym, aby etykietę szanować.”

Po pierwsze “Rzecz w tym, aby gorącym sercem męstwa nie przesłaniać.”

Charakter, siła ducha, prawdziwość, etykieta oraz opanowanie. Tak w wielkim skrócie można przedstawić zasady treningu Karate.

Trening Karate – w jakim wieku i jakie pozytywy?

Tak naprawdę wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w bardzo młodym wieku. Osobiście znam przypadki osób, które trenują od 5 roku życia, a aktualnie są posiadaczami stopnia mistrzowskiego – tzw. “czarnego pasa”. Wszystko zależy od tego, jak instruktor rozdziela grupy i jaki wiek akceptuje. Moim zdaniem – im szybciej, tym lepiej, a 5-6 latek doskonale poradzi sobie z adaptacją w nowej grupie. Do podstawowych zalet tego rodzaju treningu w wieku dziecięcym, zaliczyłbym:

  • poprawa formy fizycznej,
  • trening charakteru, a w tym m.in. dążenia do celu, opanowania, spokoju czy koncentracji,
  • zaspokojenie potrzeby przynależności,
  • podstawy rywalizacji oraz samodoskonalenia,
  • umiejętność samoobrony,
  • większa pewność siebie.

Reasumując, karate dla dzieci ma wiele zalet, które w późniejszym czasie mogą zostać przełożone na życie nastolatka oraz osoby dorosłej. Sam trenowałem Karate od lat młodzieńczych i wiem, że była to doskonała inwestycja moich rodziców.

Leave A Response »