Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka treningowego?

Marcin B. August 22, 2016 0
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka treningowego?

Piękną figurę i dobrą formę chcemy mieć przez cały rok, nie tylko na lato. Dlatego powinniśmy aktywnie spędzać czas również w czasie deszczowej jesieni i śnieżnej zimy. W tym celu z pewnością każdemu przyda się rowerek treningowy. Tutaj dowiecie się, co jest najważniejsze podczas dokonywania wyboru rowerka treningowego.

Rodzaje rowerków treningowych

Zanim zabierzemy się za przeglądanie rowerów treningowych w różnych sklepach, najpierw poznajmy ich rodzaje. Dowiedzmy się, czym się różnią i dla kogo są przeznaczone dane modele. A wybór tutaj mamy bardzo duży, szczególnie w sklepie Hop-sport.pl. Warto sprawdzić ich ofertę.

Podział ze względu na budowę

 • Pionowe

To rowery treningowe na których utrzymujemy postawę lekko pochyloną do przodu lub wyprostowaną, czyli tak jak w przypadku terenowego roweru. Jedynym minusem tego typu roweru jest to, że obciąża plecy. Jednak to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli ktoś chce wzmocnić swój układ krążenia. Odpowiedni trening pomoże nam zwiększyć wydolność płuc, ujędrnić mięśnie pośladków, ud, a także podudzi.

 • Spinningowe

To są rowery przeznaczone do intensywnych treningów. Tutaj utrzymujemy pochyloną postawę, dedykowane głównie dla miłośników szybkiego kolarstwa.

 • Poziome

Rowery o niezwykłej budowie. Trening przeprowadzamy w pozycji półleżącej. Plecami opieramy się o specjalne oparcie, a pedały mamy wysunięte do przodu. Tutaj ćwiczymy głównie mięśnie brzucha, jednocześnie nie nadwyrężając pleców. Sprawdzają się szczególnie w przypadku osób, które mają siedzącą pracę (kierowca, praca biurowa itp.) Są również bezpieczne dla osób zmagających się z otyłością.

Podział ze względu na zastosowany mechanizm oporu

 • Rower mechaniczny – ma bardzo prostą budowę, tutaj regulujemy opór poprzez pasek oporowy lub rolkę. Wadą jest głośna praca urządzenia.
 • Rower magnetyczny – tutaj mamy hamulec magnetyczny, który pracuje bezszelestnie
 • Rower elektromagnetyczny – za redukcję oporu decyduje mikroprocesor oraz silnik elektryczny. Dzięki wbudowanej funkcji mierzenia pulsu, sam dostosowuje stopień trudności do możliwości danej osoby. Również pracuje bardzo cicho

Pozostałe parametry:

 • Waga urządzenia

Zbyt lekki rowerek mechaniczny będzie miał małą stabilność podczas intensywnego treningu. Jeśli planujemy dużo ćwiczyć na rowerku wybierzmy cięższy model.

 • Regulacja kierownicy

Jest bardzo ważna głównie w rowerach spinningowych. Dzięki temu zwiększamy lub zmniejszamy intensywność ćwiczeń. W przypadku rowerów pionowych umożliwia wygodny trening, natomiast w rowerach poziomych możemy tylko regulować kont nachylenia kierownicy.

 • Regulacja siodełka

Pamiętajmy, że podczas treningu, kiedy siedzimy na siodełku, pedał jest na samym dole, wtedy nasze kolano powinno być wyprostowane. Regulacja siodełka umożliwia dopasowanie rowerka do indywidualnych potrzeb.

 • Maksymalna waga osoby ćwiczącej

To również parametr mówiący dużo o jakości rowerka treningowego. Im większa maksymalna waga użytkownika, tym większa wytrzymałość i solidność urządzenia. Najlepiej wybierać te modele, w których waga maksymalna waha się od 120 do 150 kg.

 • Sprawność fizyczna i zdrowie

Podczas poszukiwań odpowiedniego rowerka treningowego musimy dobrać go do swoich możliwości dotyczących aktualnej formy fizycznej i zdrowia. Dla osób początkujących najlepszy będzie rower mechaniczny, natomiast osoby zmagające się z chorobami kręgosłupa śmiało mogą rozejrzeć się w ofercie rowerów poziomych. Dla osób o dużej wytrzymałości fizycznej i wymaganiach polecamy rowerek spinningowy.

 • Rozmiar urządzenia

Dokonując zakupu sprawdźmy rozmiar urządzenia. Przecież musi się zmieścić w naszym mieszkaniu.

Czy już wiesz, który rowerek treningowy jest właśnie dla Ciebie?

Leave A Response »