Wpływ treningu na sen

Michal March 1, 2015 0

Sen to jedno z kluczowych narzędzi służących do regeneracji naszego organizmu. Jego niedobór niekorzystnie wpływa na nasze życie, począwszy od życia zawodowego, na życiu osobistym kończąc. Czy trening ma jakikolwiek wpływ na jakość snu? Oczywiście, że ma!

Zacznijmy od tego, że jakikolwiek trening pozytywnie wpływa na jakość snu, z uwagi na fakt, iż w trakcie aktywności fizycznej dotleniamy każdy zakątek naszego ciała, co pozytywnie wpływa na jakość snu oraz finalny jego efekt w postaci zniesienia uczucia zmęczenia oraz napięcia.

Co więcej, aktywność fizyczna pozwala w relatywny sposób na kontrolę snu, bowiem ciężki trening najzwyczajniej w świecie męczy cały nasz organizm, powodując łatwiejsze zasypianie.

Z drugiej strony patrząc, trening może również negatywnie wpływać na nasz sen. Nieprawidłowo zaplanowany dzień, tudzież zbyt późny trening może spowodować, że będziemy mieli poważny problem z zaśnięciem. Co więcej, popularne w dzisiejszych czasach odżywki przed treningowe na bazie kofeiny oraz innych stymulantów również przyczynią się do tego, że ciężej będzie Tobie zasnąć.

Należy zatem odpowiednio zaplanować dzień, tak by trening nie odbywał się za późno, tylko w odpowiednich godzinach, tak by nie zakłócać nam prawidłowego rytmu, a co za tym idzie – snu.

Leave A Response »