Czym się różnią leki, suplementy diety oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia?

Aneta Rachwał - Adamczyk January 28, 2016 0
Czym się różnią leki, suplementy diety oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia?

Codziennie w naszym życiu pojawiają się pojęcia leków, suplementów diety, a także środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Pomimo, że wiemy, czym są to jednak niekiedy trudno nam podać różnice pomiędzy owymi produktami. Na pewno warto, więc zapoznać się z definicją każdego z produktu, a także dowiedzieć się, w jaki sposób łatwo je odróżnić.

Różne zastosowanie, różne definicje

Leki inaczej produkty lecznicze są substancjami bądź też mieszaniną substancji, które to posiadają właściwości mające zapobiegać chorobom lub je leczyć. Są to produkty, które nadają się do bezpośredniego przyjmowania do organizmu, zaś podzielić je można zarówno na te, które kupić można bez recepty, jak i te, które przepisuje nam lekarz.

odżywki

Z kolei suplementy diety można określić, jako środki spożywcze, których głównym celem jest uzupełnienie naszej normalnej, codziennej diety. Pierwszą i zasadniczą różnicą pomiędzy lekami a suplementami diety jest to, iż leki zatwierdzone są przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, zaś suplementy nie. Suplementy diety nie wymagają także prawnej rejestracji ani także szczegółowej dokumentacji, która to ma gwarantować ich skuteczność i bezpieczeństwo działania.

Warto również wyjaśnić pojęcie środków spożywczych o specjalnego przeznaczenia. Są to produkty wprowadzone do obrotu, aby mogły zaspokajać szczególne potrzeby żywieniowe. Najczęściej przeznaczone są one dla osób, które cechują się nieprawidłowymi procesami trawienia lub też zachwianym metabolizmem. Niekiedy przeznaczone są one również dla zdrowych niemowląt lub dzieci do trzeciego roku życia.

Jak je odróżnić?

Jeżeli chcemy wyjaśnić cechy, które odróżniają leki, suplementy diety, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia warto zaznaczyć, że mają one do spełnienia inne zadania. Leki przyjmujemy w sytuacji, kiedy jesteśmy chorzy. Mają one najsilniejsze działanie, zwłaszcza te, które przepisane są przez lekarza. Na ogół leki pomagają nam zwalczyć chorobę, jej objawy, ale także skupić się na powodach, przez które schorzenie wystąpiło.  Przyjmowane niezgodnie z zaleceniami lekarza, lub też niewłaściwie dobrane leki, mogą wyrządzić w naszym organizmie ogromne spustoszenie oraz wywołać negatywne skutki.

suplementy

Suplementy diety odgrywają nieco inną rolę, albowiem służą do uzupełnienia niedoborów diety. Produkty te wyróżniają się tym, że stanowią skoncentrowane źródło witamin, minerałów, zaś efekt ich działania jest odżywczy lub też fizjologiczny. Mogą występować one w różnorodnej postaci, zarówno syropu, tabletek, jak i kapsułek. Bardzo często suplementy diety stosowane są przez sportowców, oraz osoby żyjące aktywnie, aby poprawić sprawność, kondycję a także, aby efekt ćwiczeń był bardziej widoczny.

Inaczej rzecz ma się ze środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nie uzupełniają one naszej diety w witaminy czy minerały, których brak w organizmie, lecz pomagają nam się zdrowo odżywiać, zwłaszcza wtedy, kiedy cierpimy na choroby układu pokarmowego. Przykładem mogą być produkty bezglutenowe czy też dietetyczne.

Leave A Response »