Dieta dla cukrzyków

Aneta Rachwał - Adamczyk December 8, 2014 9
Dieta dla cukrzyków

Jeśli borykamy się z problemem cukrzycy, z całą pewnością zdajemy sobie sprawę, że niezwykle istotna w naszym życiu jest odpowiednia dieta. Jednakże wiedzieć też musimy, że dieta cukrzyka wymaga ogromnej dyscypliny, a także konsekwencji, ponieważ muszą zmienić się nasze nawyki żywieniowe. Nie oznacza to jednak, ze nasza dieta w zupełności musi być pozbawiona smacznych potraw. Możemy w taki sposób skomponować naszą dietę, że będzie ona nie tylko zdrowa, ale także smaczna.

Choroba cywilizacyjna

Panuje powszechne przekonanie, ze cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, cechuje się predyspozycjami genetycznymi, wymaga zmiany nawyków żywieniowych, a dodatkowo ruchu. Kiedy cukrzyca dopada nas w wieku dojrzałym nie zawsze związana jest z brakiem insuliny. Dzieje się tak, dlatego, że nasz organizm potrzebuje do działania glukozy, zaś, jeśli w organizmie znajduje się zbyt duża ilość cukru wówczas negatywnie działa na pracę wątroby oraz nerek, a także naczyń krwionośnych. Jednakże z problemem tym możemy walczyć, ponieważ zastosować możemy adekwatną dietę.

Cukier w diecie

Musimy zdawać sobie sprawę, że cukry proste podnoszą poziom glukozy w bardzo gwałtowny sposób. Z kolei cukry złożone uwalniają ją stopniowo. Jeśli jesteś na diecie cukrzycowej, nie tylko ważna jest ilość spożywanych każdego dnia kalorii, ale także unikania fruktozy, która to należy do cukrów prostych. Ten składnik znajduje się na przykład w słodkich owocach, oraz we wszystkich produktach, które to zawierają cukier. Unikać należy także słodzików. Warto z kolei jeść produkty, jakie to bogate są w skrobię, a są to ziarna zbóż, warzywa i kwaśnie owoce. W naszej diecie warto umieścić także pomidory, paprykę, szpinak, czy też ogórki i sałatę.

9 Comments »

 1. visit January 20, 2015 at 1:49 am - Reply

  Wielkie dzięki za ten wpis, oby takich więcej

  • Marcin B. January 27, 2016 at 12:56 pm - Reply

   Będzie więcej, nie martw się 😉

 2. Mike February 24, 2015 at 7:30 pm - Reply

  Właśnie dla takich artykułów lubię czytać twojego bloga!

  • Marcin B. January 27, 2016 at 12:56 pm - Reply

   Dzięki wielkie, cała redakcja się cieszy. Polecamy się na przyszłość 😉

 3. michal February 28, 2015 at 2:54 pm - Reply

  Gorące pozdrowienia i dzięki za wpis – świetnie się go czyta

  • Marcin B. January 27, 2016 at 12:57 pm - Reply

   Dzięki, zawsze nas cieszą słowa uznania. Polecamy inne wpisy, oby również się spodobały 😉

 4. pedro April 18, 2015 at 7:00 am - Reply

  Kapitalny artykuł, czytałam go z pełnym uśmiechem

  • Marcin B. January 27, 2016 at 12:57 pm - Reply

   Dieta dla cukrzyków może nie należy do najbardziej wdzięcznych tematów, ale staraliśmy się podejść do tematu pogodnie. Cieszę się, że tak to odbierasz 😉

 5. Malwina April 14, 2016 at 6:56 pm - Reply

  Kurde naprawdę fajnie i syntetycznie napisany materiał, dzięki 🙂

  Pozdrawiam Malwina

Leave A Response »