Dieta w chorobie nowotworowej

Aneta Rachwał - Adamczyk May 31, 2018 0
Dieta w chorobie nowotworowej

Choroba nowotworowa jest jedną z tych, które współcześnie zbierają ogromne żniwo. Mowa o osobach starszych i młodszych, a nawet o dzieciach. Oczywiście można wskazać na pewne grupy ryzyka zachorowania, ale tak naprawdę owo ryzyko istnieje w odniesieniu do każdego człowieka. Jako jeden z głównych, aczkolwiek nie jedynych powodów zachorowania na nowotwór wymienia się nieodpowiednią dietę.

Odżywianie a rak

Zła jakość odżywiania to element, który wymaga tego, aby się nad nim bardzo wnikliwie pochylić. W sklepach, różnych punktach gastronomicznych mamy do czynienia z różnorodnością potraw. Nie zawsze to, co apetycznie wygląda i smakuje, jest zdrowe. Wielu z nas spożywa posiłki w pośpiechu, stawia na fast foody. Same w sobie może i nie są one bardzo szkodliwe, ale jeśli spożywamy je bardzo często, to nasz organizm na tym cierpi. Tym samym długotrwale stosowana niewłaściwa dieta jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju nowotworów. Z drugiej strony musimy wskazać na to, że w samej chorobie, w jej leczeniu bardzo istotnym elementem jest stosowanie odpowiedniej diety. Można tutaj również mówić o elemencie kluczowym.

Dieta onkologiczna

Dieta onkologiczna powinna być ułożona przez odpowiedniego fachowca, powinna być dostosowana w sposób ścisły do konkretnej osoby, powinna spełniać jej indywidualne wymagania. Leczenie raka może być długotrwałe, ale bez odpowiedniej diety na pewno nie będzie ono skuteczne. Z drugiej strony odpowiednio ułożona dieta może w tym względzie być bardzo pomocna. Taka dieta powinna w dużej mierze oprzeć się na produktach naturalnych, powinna być to dieta lekkostrawna, powinna być to dieta urozmaicona. Zasady zdrowego żywienia onkologicznego zostaną oczywiście ustalone w sposób indywidualny, zostaną podane przez onkologa. Niemniej jednak nie możemy się wzbraniać przed zmianą diety na tę zdrową, o ile oczywiście zależy nam na tym, aby wyleczyć się z choroby nowotworowej. Warto oczywiście o zdrowej diecie pomyśleć znacznie wcześniej nim dotknie nas nowotwór i będzie konieczność podjęcia leczenia.

Leave A Response »