Dietetyk sportowy nie tylko dla sportowców

Bartek M. January 9, 2018 0
Dietetyk sportowy nie tylko dla sportowców

Dietetyk sportowy to osoba, która pracuje ze sportowcami, zarówno profesjonalnymi jak i amatorami, zajmując się sferą ich codziennego odżywiania. Dietetycy sportowi bardzo często współpracują z klubami sportowymi opiekując się zrzeszonymi w nich sportowcami, pracują w ośrodkach szkoleniowych i odnowy biologicznej dla sportowców, współpracują z siłowniami, ośrodkami zajmującymi się dietetyką. Bardzo rzadko ich praca ogranicza się do jednego lub kilku sportowców.

Dietetyk sportowy z powodzeniem funkcjonuje dzisiaj  w ośrodkach rekreacyjnych, placówkach ochrony zdrowia lub zakładach żywienia zbiorowego. Ich doświadczenie staje się ogromnie przydatne w organizacjach konsumenckich i instytucjach naukowo-badawczych. Od jakiegoś czasu ogromnie popularna stała się współpraca dietetyków, w także sportowych z firmami cateringowymi, które wprowadzają do swoich usług zestawy przeznaczone dla sportowców- amatorów.  Dietetyk sportowy może prowadzić również własną działalność gospodarczą skierowaną do szerokiego grona odbiorców.

Czym zajmuje się dietetyk sportowy?

Współpracując zarówno z czynnymi sportowcami, jak i zwykłymi pasjonatami aktywności dietetyk sportowy ustala codzienną dietę. Komponuje im jadłospisy w taki sposób, aby poprawiały one ich warunki fizyczne i tężyznę fizyczną. Układając codzienny jadłospis, dietetyk musi brać po uwagę szereg składowych. Przede wszystkim charakter dyscypliny, jaką uprawia jego podopieczny. Zupełnie inaczej będzie wyglądało menu sportowców dyscyplin siłowych, inaczej wytrzymałościowych, a jeszcze inaczej dyscyplin łączących wszystkie cechy. Każda dyscyplina sportu wymaga innego rytmu treningowego, zawodnik w różnym tempie traci kalorie, również w zależności od etapu swoich przygotowań.

Dietetyk sportowy musi zacząć od analizy składu ciała danego sportowca, warunków genetycznych, stylu życia, charakteru treningu i określenia zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Musi myśleć długofalowo. Aby osiągać najlepsze wyniki sportowe, trener sportowca musi stworzyć plan treningowy zawierający punkty odniesienia. Z takim planem powinna korespondować dieta sportowca a dietetyk sportowy powinien tak układać dietę, by oba te nurty: treningowy i żywieniowy idealnie się uzupełniały. W swoich działaniach opiera się m.in. o kalkulator BMI, czyli wskaźnik masy ciała.

Dietetyk sportowy nie tylko układa jadłospis, ale musi umiejętnie wprowadzać do menu sportowca odżywki i suplementy. To cecha dzisiejszego sportu zawodowego, gdzie obciążenia są tak duże, a wydatkowanie energii tak ogromne, że samo dostarczanie jej posiłkami jest nierealne. Dlatego umiejętne połączenie zbilansowanej i dostosowanej diety, uzupełnianie jej suplementami i odżywkami oraz trening na przemian z relaksem tworzą dopiero właściwy grunt dla osiągnięć sportowych.

Odpowiedzialność dietetyka sportowego w nowoczesnym sporcie jest nie do przecenienia. Trudno wyobrazić sobie dziś sukcesy sportowe bez właściwego dla dyscypliny sposobu odżywiania. Każdy zawodowy sportowiec chce jak najdłużej osiągać maksymalne wyniki, ponieważ jest to jego praca. Aby je osiągać musi dysponować odpowiednimi narzędziami, widać to dokładnie w sportach indywidualnych. Bez stałej grupy osób wspomagających codzienny trening, osiągnięcie sukcesu będzie niemożliwe, a przynajmniej pozbawione powtarzalności.

Leave A Response »