Jakie działanie mają herbaty ziołowe?

Bartek M. October 3, 2016 0
Jakie działanie mają herbaty ziołowe?

Herbaty ziołowe to napary przygotowywane z ziół, najczęściej z ich kwiatów lub liści. Najczęściej pite są z powodu swoich właściwości leczniczych, ale warto pamiętać o tym, że ze względu na pełną paletę smaków mogą być one również pysznym dodatkiem do śniadania czy kolacji albo po prostu wtedy, gdy chce się pić.

W sklepach zielarskich, aptekach, a także w sklepach spożywczych można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju herbat ziołowych, które produkowane są z suszonych ziół. Również można kupić mieszanki – taka herbata ziołowa najczęściej zawiera specjalnie skomponowane składniki, które pomagają na określone dolegliwości.

Gdy dolega ci ból brzucha, masz problemy z wątrobą lub masz bolesną miesiączkę, w takich przypadkach masz również do wyboru wiele herbat ziołowych. Można kupić je zarówno w formie łatwych w zaparzaniu torebek z suszem, ale można kupić też herbatę sypaną, którą można zaparzać w metalowych sitkach.

Jeżeli potrzebujesz odpoczynku i masz skołatane nerwy, w takim przypadku pomoże ci herbata z melisą lekarską, która ma właściwości odprężające i uspokajające. Polecana jest także osobom z migrenowymi bólami głowy oraz nerwicami.

Z kolei na problemy z układem pokarmowym, w tym na zaburzoną perystaltykę jelit, dobra jest szałwia lekarska. Herbata ziołowa z szałwii polecana jest też ze względu na swoje właściwości antybakteryjne – sprawdza się podczas zapalenia gardła czy problemów z jamą ustną, na przykład przy zapaleniu dziąseł. W tym przypadku napar nie powinien być pity, ale wykorzystywany jako płukanka.

Jeżeli boli cię brzuch, pomóc może też herbata miętowa, która wspaniale orzeźwia i odświeża oddech. Wielu pije ją również jak zwykłą herbatę, do posiłków. Ma ona również właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Na żołądek sprawdzi się też koper włoski czy herbatka rumiankowa, która dobrze działa też na dzieci – pomaga przy kolkach i wzdęciach.

Natomiast herbata z pokrzywy zwyczajnej polecana jest na problemy z drogami moczowymi. Działa moczopędnie, więc pozwala na szybsze wypłukanie bakterii z dróg moczowych. Również zalecana jest pomocniczo w walce z anemią.

Na problemy z bolesnym miesiączkowaniem sprawdzi się natomiast herbatka z dziurawca zwyczajnego. Ma ona także właściwości uspokajające i obniża ciśnienie krwi, dlatego nie powinny stosować jej osoby z niskim ciśnieniem.

Leave A Response »