Otyłość u dzieci – współczesny problem

Marcin B. May 31, 2017 0
Otyłość u dzieci – współczesny problem

Wedle przeprowadzonych badań i statystyk już co piąte dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym ma problemy z nadwagą bądź też otyłością. Nadwaga u dzieci niesie ze sobą nie tylko mniejsze poczucie wartości, kłopot w kontaktach z rówieśnikami, ale także niesie ze sobą szereg groźnych chorób i schorzeń. Nadwaga i otyłość to konsekwencja odżywiania się w czasie ciąży, a także kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych w dzieciństwie.

Nadwaga i otyłość

Niemalże 60 % procent osób dorosłych cierpi na nadwagę i otyłość. Niestety problem ten pojawia się już w wieku lat dziecięcych. Miłość do niezdrowego jedzenia, niechęć do warzyw czy owoców, sprawiają, że nie wpajamy dzieciom zasad zdrowego odżywiania. Konsekwencje mogą być dramatyczne, jednakże niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawy. Kiedy kupujemy słodycze nie myślimy w jaki sposób wpływają one na organizm dziecka.

W pewnym stopniu może dojść nawet do uzależnienia od słodyczy. Dziecko nie ma ochoty jeść normalnych i racjonalnych posiłków, a wręcz przeciwnie wciąż domaga się cukru. Konsekwencją jest nie tylko pulchne i otyłe dziecko, ale również problemy ze zdrowiem, które wciąż się pogłębiają. Z otyłych maluchów rosną otyli dorośli którzy borykają się z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dlaczego dzieci tyją?

Jak dowodzą prowadzone badania jedynie 5% otyłości jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, czy też uszkodzenia układu nerwowego lub przewlekłego stosowania leków. Jest to tak zwana otyłość wtórna. Z kolei 95 % otyłości wśród dzieci jest otyłością nabytą, będącą wynikiem odżywiania. Jest to otyłość prosta, skutek diety, w jakiej to najczęściej znajduje się tłuszcz, cukier, a także minimalna aktywność ruchowa.

Predyspozycja do nadwagi

Nie można zaprzeczyć, że niektóre dzieci wyróżniają się predyspozycją do nadwagi. Dziedziczyć mogą tego typu geny po przodkach. Nie oznacza to jednak, że są skazane na otyłość. Ekspresja genów nie jest na tyle silna, aby stosując prawidłową i adekwatną dietę, otyłość i nadwaga mogły się rozwijać. Warto zaznaczyć, że najczęściej jest to problem, na który bardzo duży wpływ mają czynniki środowiskowe.

Panuje słuszne przekonanie, że jesteśmy tym co jemy. Jeżeli dziecko ma tęgich rodziców, nie jest skazane na nadwagę. Kluczem smukłego i zdrowego ciała jest przede wszystkim właściwa dieta. Muszą występować w niej w znacznych ilościach warzywa i owoce. Są one nie tylko mało kaloryczne, ale również zawierają w swoim składzie znaczną ilość witamin i minerałów, które są potrzebne, aby organizm dziecka mógł się rozwijać oraz prawidłowo funkcjonować. Oczywiście w diecie malucha powinien jak najrzadziej gościć cukier i tłuszcz. Warto przyjąć zasadę spożywania słodyczy jedynie raz w tygodniu. Zrezygnujmy ze złych nawyków żywnościowych, zaś czas, który dziecko spędza przed komputerem, zmieńmy w spacer, przejażdżkę rowerem czy też basen.

Leave A Response »