Spalacze tłuszczu – czy faktycznie działają?

Aneta Rachwał - Adamczyk November 8, 2015 6
Spalacze tłuszczu – czy faktycznie działają?

Wielu z nas walczy z nadmiarem kilogramów, które sprawiają, że sylwetka wygląda ociężale. Wielu także sięga po tabletki odchudzające, które mają za zadanie szybko i skutecznie spalać tłuszcz. Są to tak zwane spalacze, bądź fat burners lecz zanim po nie sięgniemy, warto przekonać się czy naprawdę działają oraz czy są bezpieczne dla naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania.

Pomimo zapewnień producentów spalaczy, którzy twierdzą, że są skuteczne, naukowcy nieco sceptycznie się do nich odnoszą. Uważają, że nie ma dowodów, że faktycznie tabletki wywołują szybsze spalanie tłuszczu, lecz jedynie zwiększają ciepłotę ciała. Trudno jednak potwierdzić, czy przekłada się to jednak na większe zużycie kalorii w organizmie.

L – karnityna

Najsłynniejszą substancją jaką wyróżnić możemy w grupie spalaczy tłuszczu jest L – karnityna. Okazuje się, że nasz organizm umie wytwarzać ją samodzielnie, lecz także można odnaleźć ją w jedzeniu, między innymi w mięsie. Substancja ta ma bardzo ważne znaczenie w przetwarzaniu kwasów tłuszczowych w energię. Dodatkowo powoduje większe dostarczenie tlenu do mięśni, a tym samym wywołuje ich wzrost a jednocześnie spala zalegający tłuszcz.

Chrom

Tabletki spalające tłuszcz zawierają w sobie także chrom. Nic w tym zaskakującego, albowiem udowodniono, że ma on wpływ na utratę masy ciała. Preparaty chromowe możemy kupić w każdej tradycyjnej aptece, ale również dostępne są w sklepach internetowych. Uważa się, że mają one za zadanie zapobiegać wystąpieniu efektu jo – jo. Dzieje się tak dlatego, że utrudniają przemianę węglowodanów, przyjętych do organizmu, w tłuszcze. Jednakże nie ma dowodów na tą sytuację, które to są potwierdzone w sposób naukowy, dlatego naukowcy nie są w stu procentach przekonani, że chrom jest wstanie sprawić, że szybko i bez wysiłku schudniemy.

Łatwo więc zauważyć, że działanie preparatów które mają wspomagać proces odchudzania, a wręcz go przyśpieszać, nie jest do końca sprawdzone. Jeśli jednak stosujemy je z umiarem, na pewno nie są dla nas groźne. Tym samym też samodzielnie można się przekonać o ich skuteczności.

6 Comments »

 1. Greg November 13, 2015 at 9:03 am - Reply

  Warto wspomnieć o tym, że jako spalacz tłuszczu działa rozgrzewka. Podniesienie temperatury ciała nie tylko zwiększa osiągi w treningach siłowych, ale też zwiększa skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego tergmogeniki też są traktowane jako spalacze.

  • Marcin B. January 27, 2016 at 1:03 pm - Reply

   Tak, tak, oczywiście. Ale gdyby chcieć napisać artykuł kompletny na temat odchudzania, to by trzeba całą książkę, albo kilka, popełnić 😉

 2. fityogini November 13, 2015 at 9:10 am - Reply

  Ja jestem przeciwna stosowaniu wszelkiego typu “dopalaczy” przy odchudzaniu. Wystarczy odpowiednio się odżywiać i zadbać o ruch. Wówczas odpowiednia sylwetka, zdrowa, to tylko kwestia czasu.

  • Marcin B. January 27, 2016 at 1:03 pm - Reply

   Są też naturalne dopalacze, jak chociażby papryczki chilli. Kto co lubi, co na kogo działa. Wolna wola 😉

 3. Jarek November 23, 2015 at 10:28 am - Reply

  Dobrze jest wypić sobie kawę przed treningiem

  • Marcin B. January 27, 2016 at 1:04 pm - Reply

   Jeśli tylko ciśnienie pozwala 😉

Leave A Response »