Warzywa i owoce w codziennej diecie

Michal December 19, 2014 1

Bardzo często słyszymy, że warzywa i owoce to bardzo ważne składniki naszej diety. Generalnie, zaleca się, aby w ciągu dnia spożyć 5 porcji warzyw lub owoców, najlepiej do każdego posiłku. Próbowaliście przestrzegać powyższego założenia? Jeśli nie, być może wynikało to z przekonania, że warzywa i owoce nie są aż tak ważne w diecie, jak to opisują dietetycy oraz nakreślają media.

Zacznijmy od tego co warzywa i owoce mają wspólnego – woda jako elementarny składnik. Należy pamiętać, że spożycie wody to istotny element wpływający nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Warzywa i owoce zawierają mnóstwo wody, w niektórych przypadkach to ich główny składnik, toteż absorpcja wody następuję również (w tym przypadku) z pożywienia.

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest kaloryczność warzyw i owoców, a dokładniej to ujmując – niska kaloryka. Łatwo domyśleć się, że z uwagi na niską kaloryczność warzywa i owoce świetnie sprawdzą się jako przekąska w codziennej diecie. Jeśli łapie Cię nagły głód i myślisz o słodyczach, lepiej sięgnij po jabłko – dostarczysz swojemu organizmowi cenne witaminy i minerały, aniżeli w przypadku słodyczy, które oprócz dobrego smaku i chwili przyjemności nie przyniosą żadnych wymiernych rezultatów.

Skoro jesteśmy już w temacie witamin i minerałów, to warto nakreślić, że warzywa i owoce to istne “bomby” witaminowo-mineralne, które w swym składzie zawierają bardzo szerokie spektrum powyższych. Zaczynając od chociażby wysokiej zawartości witaminy C oraz witaminy E, kończąc na minerałach takich jak potas czy fosfor.

Nie należy zapominać o kluczowym aspekcie – cenie. Jedno jabłko czy jedna marchewka kosztuje ZNACZNIE mniej niż popularny baton czy inna tego typu przekąska. Zastanów się zatem, jeśli następnym razem dosięgnie Cię głód, co warto, a czego nie warto wybierać. Niezbite dowody na wyższość warzyw i owoców zawarłem w tym artykule.

One Comment »

  1. Tadek December 31, 2014 at 4:39 pm - Reply

    Niczego sobie 🙂

Leave A Response »