Wiśnie i czereśnie – dla zdrowia i urody

Marcin B. February 7, 2017 0
Wiśnie i czereśnie – dla zdrowia i urody

Czereśnie i wiśnie to owoce zawierające wiele wartości. Mają dobry wpływ zarówno na zdrowie, jak i wygląd. Ponadto pomagają leczyć takie dolegliwości jak np. artretyzm. Czereśnie zawierają też dużo jodu, który wspiera pracę tarczycy. Jak wiemy sezon zarówno na wiśnie i czereśnie jest krótki. Tym bardziej powinniśmy korzystać z ich właściwości.

Zalety wiśni i czereśni

Właściwości zdrowotnych tych owoców jest wiele. Co ciekawe 80% czereśni to woda, jednak pozostałe 20% to już witaminy i cenne składniki mineralne. Już 100 g czereśni zawiera aż 222 mg potasu. Dzięki temu pozbywamy się z organizmy nadmiaru soli co dobrze wpływa nie tylko na nerki, ale i serce i stawy. W czereśniach mamy też sporą zawartość witaminy B (zwłaszcza witaminy B5). To właśnie ona wspomaga leczenie wyżej wspomnianego artretyzmu. Z kolei zawarte w czereśniach witaminy A i C oczyszczają i odtruwają organizm ze zbędnych toksyn. Dzięki temu też poprawia się wygląd naszej skóry. Bioflawonoidy jako przeciwutleniacze zawarte zwłaszcza w czerwonych czereśniach pozwalają zwalczać wolne rodniki. Czereśnie to też wapń, żelazo i jod, gdzie w 10 gramach znajduje się go ok. 330 mg. Jako ciekawostkę warto dodać, że czereśnie mają więcej jodu, niż np. dorsz. W związku z tym wspomaga się nie tylko produkcje hormonów tarczycy, ale i regulowana jest przemiana materii.

Czereśnie jako lek na artretyzm

Wiśnie i czereśnie – dla zdrowia i urodyWe Francji czereśnie cieszą się szczególnym zaufaniem. Przeciętny francuz potrafi zjeść ich 2 kg. W tym kraju też tworzy się najdoskonalsze odmiany drzew czereśni. To właśnie we Francji tamtejsi przodkowie odkryli, że owoc ten pomaga w leczeniu chorób pęcherza moczowego i wyżej wspomnianego artretyzmu. A wszystko to poprzez odpowiedni dobór witaminy B5. Odnosząc się do artretyzmu czereśnie powinny spożywać osoby mające problem z opuchlizną i zniekształceniem stawów. Same owoce są jednak nie tylko dla chorych, ale i zdrowych jako forma profilaktyki. Warto więc w sezonie zjeść około pół kilograma czereśni, by poczuć się lepiej. Można też zjeść je jako posiłek.

Dla ochrony serca – wiśnie

Czym kierować się przy wyborze maty fitness?Wiele cennych właściwości mają też wiśnie. Choć mają mniej jodu, wapnia i żelaza, to zawierają jednak cukry proste, pektyny, mangan, czy kwasy owocowe. Wiśnie zawierają mniej kalorii. Dla porównania w 100 g czereśni jest 63 kcal, a w 100 g wiśni – 50 kcal. Jeśli chodzi o działanie zdrowotne to wiśnie pomagają przy zapaleniu tętnic, chorobach układu krążenia. Tym samym chronią nasze serce. Wiśnie minimalizują ryzyko nowotworów. Hamują bowiem rozrost komórek rakowych.

Kwiaty, ogonki i kora wiśni, a także czereśni – również istotne

Liście, ogonki, a także kora drzew zarówno od wiśni, jak i czereśni mają również wiele. W medycynie ludowej napar z suszonych kwiatów tych owoców już od dawna cieszy się ogromnym zaufaniem.

Napar pomaga m.in. przy zapaleniu płus, czy spojówek. Co do drugiej z wymienionych dolegliwości wystarczy zanurzyć waciki w naparze i położyć je na powiek na ok. 10 minut. Kolejne składniki czereśni i wiśni to garbniki, olejki lotne, kwasy organicznych, czy taniny. Te substancje powodują, że wywar z ogonków może być nie tylko naturalnym środkiem odchudzających, ale i przeciwdziałać obrzękom. Wysuszone drewno i kora po sproszkowaniu sprawdza się jako składnik uspokajającej herbaty. Z kolei odwar z młodych gałązek drzewa pomaga zwalczać bole reumatyczne. Wystarczy popijać go w ciągu dnia go popijać, lub można dodawać do kąpieli.

Wiśnie i czereśnie to także przetwory

Nie od dziś z tych owoców robi się soki, kompoty, konfitury, dżemy, wino, nalewki, czy likiery. Mimo przetworzenia i tak zachowują swoje cenne właściwości. Zanim jednak włożysz owoce do słoika usuń pestki. Zawierają one związki cyjanowe (w tym trujący kwas pruski). Substancje te mogą powodować np. migrenę. W przypadku kompotów i mrożonej najlepsze są owoce z odmiany panda wołyńska i łutówka. Jeśli chcesz, aby Twoje przetwory zwierały aromat i wartości odżywcze to najlepiej zdecyduj się na odmianę serocką. Jeszcze niedawno z czereśni robiono jedynie kompoty i nalewki. Aktualnie robi się z nich także zimowe przetwory. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się czereśnie żółte i twarde (różowa wielka, kuznego, czy hiszpańska biała).

Pestki wiśni jako… termofor

Termofor poduszka z pestkami wiśnie Sissel BaluDoskonale rozgrzewają. Zatem taki termofor jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko przy infekcjach wirusowych, ale i problemach z układem krążenia. Łagodzi też bóle reumatyczne. Taki termofor skierowany jest do osób w każdym wieku. Szczególnie jednak chwalą go sobie najmłodsi. Termofor wypełniony pestkami wiśni (nie wymaga dolewania wody) działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości żołądkowe, czy pomaga przy przeziębieniu. Jest całkowicie bezpieczny. W związku z tym mogą korzystać z niego alergicy. Wspomniane pestki pochodzą z ekologicznych upraw i z powodzeniem stosowane są w medycynie naturalnej.

Ich dodatkową zaletą jest kształt dopasowany do rąk dziecka, dzięki czemu Twoja pociecha może używać go jako przytulankę.

Leave A Response »