Zęby – jak ważne w naszym życiu?

Anna Dydymska June 22, 2016 0
Zęby – jak ważne w naszym życiu?

W życiu niestety wiele spraw odkładany na ,,potem”. Do jednej z nich z pewnością można zaliczyć… wizytę u dentysty. Obawiają się jej zarówno mali, jak i duzi. Jak dobrze wiemy, na wizytę u stomatologa decydujemy się wtedy, gdy towarzyszy nam ogromny ból. Często jednak w takiej chwili jest już za późno. Ząb jest już na tyle uszkodzony, że należy go usunąć. Dzieje się tak, gdyż oprócz strachu przed wizytą u dentysty, często nie doceniamy jak ważne są w naszym życiu.

Przede wszystkim piękny uśmiech

Ten jest ogromnie ważny. Doskonale wiemy, że w wielu sytuacjach zwracamy na niego uwagę. Sprawia, że przebywając w towarzystwie znajomych, czy starając się o pracę, czujemy się bardziej komfortowo. Często w przypadku pięknego uśmiechu konieczna jest też wizyta u ortodonty, który przeważnie zaleca aparat ortodontyczny. Co do samych aparatów, to o ile w przypadku dzieci często wystarczy aparat nakładany, o tyle w przypadku dorosłych najczęściej stosuje się aparat stały. Czas jego noszenia jest uzależniony od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Kolejną ważną sprawą jest zdrowy i świeży oddech, który również zapewnia nam komfort w życiu codziennym. Problem z nieświeżym oddechem może jednak pojawiać się zarówno za sprawą problemów z zębami, jak i układem pokarmowym, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Nasze organy uzależnione od zębów

Zdrowe zęby, to jednak nie tylko piękny uśmiech i świeży oddech. Nieleczone, zaniedbane mogą prowadzić do chorób serca, układu krążenia, udaru mózgu, czy choroby nerek. Mogą też stać się przyczyną nowotworów.

Dbaj o zęby od dziecka

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne są mleczne zęby w życiu naszego dziecka. Kształtują one bowiem nie tylko wygląd ich ,,następców”, ale i cały zgryz. Wielu może zadać sobie pytanie ,,Po co dbać o zęby mleczne skoro i tak wypadną’? A to właśnie one są kluczowym początkiem uzębienia każdego człowieka. Dlatego jeśli Twój maluch zaczyna ząbkować zwracaj uwagę na to jaki gryzak mu kupujesz, nigdy nie zapomnij go wyparzyć. Ponadto warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać żel łagodzący dziąsła.

Kolejnym problemem w przypadku starszych dzieci jest próchnica, która powstaje głównie na skutek nie odpowiedniej diety (słodycze, słodkie napoje, słone przekąski). Próchnica z kolei to z reguły początek problemów z zębami Twojej pociechy w przyszłości.

Ile razy myć zęby?

Oczywiście, zęby najlepiej myć dokładnie po każdym posiłku. Dziś, przy często nienormowanym czasie pracy trudno utrzymać odpowiedni rytm dnia. Zakłada się więc, że zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Po posiłkach w ciągu dnia warto mieć przy sobie gumę do żucia.

Wizyta u stomatologa – to nie musi boleć!

Zwłaszcza, jeśli skorzystamy z niego zanim jest za późno. Wówczas zwykle nie potrzeba wielkich zabiegów. Ogólnie przyjęto, że dzieci od 2 do 12 lat powinny profilaktycznie odwiedzać stomatologa raz na cztery miesiące. Dorośli taką wizytę powinni odbywać raz na pół roku. Jedno jest pewne – dbanie o zęby, to nie tylko zdrowy i piękny uśmiech, ale i zdrowsze i dłuższe życie.

Leave A Response »