Żele energetyczne dla sportowców

Aneta Rachwał - Adamczyk November 19, 2015 0
Żele energetyczne dla sportowców

Żele energetyczne są produktami, które to posiadają skoncentrowane źródło energii, a tym samym przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które żyją aktywnie i uprawiają sport. Dzieje się tak, dlatego, że w bardzo krótkim czasie dostarczają łatwo przyswajalnych węglowodanów, a one to wszak niezbędne są w czasie długotrwałego wysiłku. Dodatkowo żele energetyczne nie obciążają naszego układu pokarmowego, są skuteczne oraz uchodzą za zdrowe, chociaż w tej ostatniej kwestii zdania lekarzy są podzielone.

Skład żelów energetycznych

Przede wszystkim w skład żeli energetycznych wchodzą węglowodany. Na ogół są to węglowodany proste, jak na przykład: glukoza i maltoza. Mamy tutaj jednak także węglowodany złożone, na przykład skrobia. Dodatkowo żele energetyczne zawierają także sporo witamin, kofeinę oraz taurynę. Kofeina ma działanie pobudzające, zaś tauryna sprawia, że nie czujemy tak wielkiego zmęczenia. W składzie żeli znajdują się również aminokwasy, sód, potas, które to pozytywnie wpływają na utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie. Aby żele energetyczne cechowały się naturalną formą dodaje się do nich również kawałki owoców, wodę, ale też skrobię modyfikowaną, barwniki, koncentraty, aromaty oraz substancje żelujące.

Czy żele energetyczne są zdrowe?

Zanim sięgniemy po żele energetyczne zastanówmy się czy są zdrowe. Warto wiedzieć, że są one bogate w cukry proste, a te z kolei niekorzystnie działają na stan naszych zębów. Jeżeli żel ma bardzo słodki smak, może zachodzić podejrzenie, że posiada bardzo dużą liczbę węglowodanów. Mogą one, więc obciążać w nadmiernym stopniu nasz organizm i powodować problemy zdrowotne. Żele zawierają także aromaty, koncentraty i barwniki, które też nie są obojętne dla naszego organizmu.

Dla kogo?

Żele energetyczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które to uprawiają sporty wytrzymałościowe. Szybko dostarczają energii oraz pozwalają osiągnąć lepsze wyniki, co jest istotne przede wszystkim w sporcie zawodowym. Żele znakomicie sprawdzają się przede wszystkim w czasie długich treningów i odległych dystansach. Przyjmując je musimy robić to jednak ostrożnie, a przede wszystkim pamiętać o prawidłowym nawodnieniu naszego organizmu oraz dobrze dobranej diecie.

Leave A Response »