Aparaty ortodontyczne

Aneta Rachwał - Adamczyk January 14, 2019 0
Aparaty ortodontyczne

Konieczność noszenia aparatów ortodontycznych spędza sen z powiek nie jednej nastolatce. Pomimo tego, że ma pomóc w osiągnięciu pięknego, równego uśmiechu to i tak zakładają go niechętnie i w obawie przed wyśmianiem przez rówieśników. Na całe szczęście ostatnimi czasy wykreował się trend na noszenie aparatów ortodontycznych, dostępnych we wszystkich kolorach. Dzięki temu młodzież podążająca za modą częściej odwiedza swojego dentystę, przez co mają szansę pozytywnie wpłynąć na stan swojego uzębienia.

Zdrowe zęby, piękny uśmiech

Niemniej głównym celem noszenia aparatów ortodontycznych jest poprawa zgryzu, korygują cofnięcie żuchwy oraz szpary międzyzębowe. Jest to kosztowne, jednak każdy ubezpieczony obywatel może liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Najczęściej są one budowane z metalu, porcelany, kompozytu lub kryształu. Istnieją też aparaty ortodontyczne lingwalne. Ta tajemnicza nazwa dotyczy aparatów przymocowanych po wewnętrznej stronie zębów. Są niewidoczne, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Po pierwsze koszty są znaczenie wyższe, niż przy klasycznym aparacie ortodontycznym, a po drugie nie każdą wadę zgryzu da się tym wyregulować. Powoduje on również chwilowe problemy z prawidłową wymową i wymaga szczególnej higieny jamy ustnej.

W przypadku niewielkich wad można zastosować specjalne nakładki, które ściśle obejmują zęby. Są one wymienne co dwa tygodnie. Należy je również zdejmować podczas mycia zębów czy spożywania posiłków, przez co łatwiej jest zadbać o higienę jamy ustnej niż w przypadku stałego aparatu ortodontycznego.

Leave A Response »