Atopowe zapalenie skóry – możesz z nim walczyć!

Anna Dydymska April 27, 2016 0
Atopowe zapalenie skóry – możesz z nim walczyć!

Może dotknąć nas w każdym wieku. Atakuje większą część naszego ciała i choć bezpośrednio nie zagraża naszemu życiu, to jednak zdecydowanie je utrudnia. Z atopowym zapaleniem skóry można jednak walczyć. Są na niego sposoby – zarówno te naturalne, jak i farmakologiczne. Zanim jednak doradzimy co robić, gdy dosięgnie nas ten problem, parę słów o jego występowaniu i przyczynach.

Chorują dzieci i dorośli

Atopowe zapalenie skóry (AZS), to inaczej brak prawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na małe dawki antygenów. Wówczas nadmiernie wytwarzane są przeciwciała (IgE) skierowane przeciwko alergenom. Chory najczęściej źle reaguje między innymi na pyłki roślin, sierść niektórych zwierząt, wybrane składniki produktów, czy inne alergeny. W większości choroba ta odnotowywana jest u dziewczynek. Na przestrzeni lat nie stwierdzono konkretnych przyczyn atopowego zapalenia skóry, naukowcy doszukują się źródła w genach każdego pacjenta. Przyczyną może być na przykład waga dziecka w momencie jego narodzin – im większa, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania.

AZS najczęściej dotyka noworodków, lub dzieci między 7, a 8 rokiem życia. W przypadku dzieci istnieje szansa na wyleczenie choroby całkowicie. Jest jednak wiele przypadków nawrotów choroby w okresie dojrzałym, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że z chorobą będzie trzeba walczyć do końca życia.

AZS – podstawowe objawy

Istnieje wiele objawów atopowego zapalenia skóry, gdzie u każdego może rozwijać się w indywidualny sposób. Do tych najbardziej podstawowych należy między innymi: świąd skóry (także po spoceniu się, stresie, czy po przyjęciu niektórych pokarmów), odczyny skórne, skłonności do zapalenia spojówek, nietolerancja wełny, suchość skóry, łupież biały, rumień twarzy. Atopowe zapalenie skóry bardzo często łączy się z innymi objawami typowymi dla alergii, jak na przykład przewlekła astma.

Jak leczyć AZS?

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, tu lekarze stosowali najczęściej tak zwane kremy sterydowe. Aktualnie dużą popularnością cieszą się maści przeciwzapalne, oraz leki immunosupresyjne. Grunt jednak, byśmy potrafili zadbać o odpowiednią higienę naszego ciała.

Kąpiel z głową

Nie wolno wchodzić do basenu z chlorowaną wodą. Kąpiel w wannie najlepiej zastąp prysznicem. Używaj wyłącznie specjalnych mydeł i szamponów. Ponieważ przy AZS skóra jest ciągle nadmiernie sucha najlepiej po kąpieli natrzeć ją oliwką.

Atopowe zapalenie skóry – tego unikaj!

Papierosy – te są największym wrogiem zarówno podczas czynnego, jak i biernego palenia. Pilnuj higieny Twojego pokoju. Wietrz go codziennie (najlepiej dwa razy), pierz pościel w specjalnych proszkach dla alergików. Czyść meble specjalnymi detergentami, kurz powoduje największe reakcje alergiczne. Przy AZS nie wskazane są również pomieszczenia klimatyzowane.

Utrzymanie higienicznego trybu życia jest niezwykle ważne. Choć nie wyleczy choroby w stu procentach, to może zahamować przebieg jego objawów.

Leave A Response »