Atopowe zapalenie skóry w pigułce

Michal May 31, 2016 0
Atopowe zapalenie skóry w pigułce

Pomimo ogromnego rozwoju medycyny, nadal istnieją schorzenia, na które nie ma doraźnego lekarstwa. Jednym z takich schorzeń jest AZS czyli Atopowe Zapalenie Skóry. Choroba która pomimo tego, że została już dosyć dobrze poznana przez środowisko lekarzy, nadal pozostaje leczona typowo doraźnie. Mało kto podchodzi do AZS w sposób powiązany z przyczyną choroby. W tym artykule chciałbym poświęcić kilka słów nt. AZS.

AZS – co to takiego?

Atopowe Zapalenie Skóry nazywane również egzemą lub wypryskiem atopowym określane jest jako przewlekła dermatoza zapalna, która przebiega z okresowymi zaostrzeniami, tzw. remisji choroby. Chorobie towarzyszy charakterystyczny świąd skóry, który ma charakter nawrotowy, przy czym skóra podlega tzw. zliszajowaceniu (pogrubione poletkowanie oraz szorstkość). AZS dotyka najczęściej niemowlaki w wieku od 3 do 6 miesięcy. Należy dodać, że wraz z wiekiem choroba może ustępować. Niekiedy dotyka osoby nawet wieku 20>.

Charakterystyczne zmiany dotykają przede wszystkim obszarów w postaci zgięć ramion, zgięć kolanowych oraz okolic twarzy i szyi. Wysięk skórny to nie jedyne objawy AZS, bowiem może wystąpić również katar sienny, zapalenie spojówek oraz astma oskrzelowa. Z własnego doświadczenia wiem, że AZS swędzi tak mocno, że nie sposób powstrzymać się od drapania. Takie rozdrapywanie dodatkowo podrażnia skórę, co prowadzi niekiedy do wysięku krwi w tych miejscach, a przede wszystkim do powiększenie się zajętego chorobą miejsca.

AZS – przyczyny?

Przyczyny AZS nie zostały do końca poznane. Uważa się, iż podstawowym aspektem są tutaj skłonności genetyczne, które w wywiadzie lekarskim stanowią swoistą podstawę. AZS może zostać wywołane przez czynniki drażniące, jak np. mydło, proszek czy alergenów wziewnych jak np. roztocze, sierść. Zakłada się, że wpływ na rozwój AZS ma również dieta, z uwagi na fakt, iż niektóre pokarmy wykazują tendencję do “uczulania”. Do takich produktów zaliczamy przede wszystkim: mleko, pszenicę, czekoladę, marchew. Wspomniane wyżej przyczyny wywołują reakcję organizmu w postaci wytworzenia przeciwciał IgE, które są skierowane do tego, by zniszczyć alergeny. W dalszym ciągu prowadzi to do pogorszenia stanu skóry. AZS jest klasyfikowane nie tylko jako choroba autoimmunologiczna, ale i również psychosomatyczna. Zauważono, że stres może wpływać negatywnie na przebieg choroby lub wywołać okres jej remisji.

AZS – jak leczyć?

Leczenie AZS jest trudne. Powiedziałbym nawet, że bardzo trudne. Po pierwsze, w zależności od stopnia zaawansowania choroby musimy działać doraźnie, w postaci specjalnych kosmetyków, które pozytywnie działają na płaszcz lipidowy skóry. To on pełni podstawową funkcję ochronną skóry. Sytuacja niekiedy wymaga podjęcia bardziej radykalnych środków, jak np. wykorzystanie maści kortykosteroidowych. Należy pamiętać, że okres stosowania tego typu środków powinien być maksymalnie krótki z uwagi na szereg skutków ubocznych. AZS można również leczyć poprzez:

  • eliminację czynników uczulających,
  • próby odczulania,
  • środki przeciwhistaminowe,
  • ciągła pielęgnacja skóry,
  • specjalna odzież.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie tego artykułu, walka z AZS jest trudna. O wiele trudniejsza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż bardzo często dotyka dzieci w wieku niemowlęcym. Należy pamiętać o tym, aby w żadnym wypadku nie bagatelizować objawów AZS.

Leave A Response »