Aż 1,5 miliona Polaków cierpi na bezdech senny. Większość z nich nie jest świadomym problemu. Co więcej w Polsce ten problem nadal jest rzadko diagnozowany. Diagnostyka tego problemu jak się okazuje jest kosztowna. Do jednego z głównych objawów bezdechu zalicza się chrapanie.
Czym jest bezdech senny – co to jest?
Bezdech senny inaczej określany jest jako zatrzymanie oddechu w czasie snu. Najczęściej ten problem dotyczy osób mających problem z nadwagą, czy otyłością. Powodem jest zwiotczenie mięśni, które pojawia się w obrębie gardła. Wówczas jego miękkie struktury zaczynają się zapadać. W następstwie blokuje się dostęp powietrza do płuc.
Bezdech powoduje bezsenność, a w następstwie zmęczenie, ból głowy, gorszy nastrój, który może prowadzić nawet do depresji. Brak snu może powodować też impotencje. Nieleczony problem może prowadzić do cukrzycy, arytmii, nadciśnienia, udaru mózgu, czy chorób serca. Brak snu jest groźny dla życia o czym świadczyć mogą chociażby badania przeprowadzone przez AAA Foundation for Traffic Safety, które donoszą, że aż 7% wypadków drogowych powodują niewyspani kierowcy.
Bezdech senny – diagnostyka, im wcześniej, tym lepiej
Polisomnografia – to badanie które powoli zdiagnozować, czy cierpisz na bezdech. Jak jednak donoszą specjaliści badanie jest nie tylko kosztowne, ale i trudno dostępne do pacjenta. Wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale i nadzoru nad chorym. Tylko w samej Warszawie trzeba na to badanie czekać ponad rok. W odpowiedzi na ten problem powstało więc badanie poligraficzne związane z urządzeniem opracowanym przez polskich inżynierów i naukowców ze spółki Infoscan S.A. Z takiego badania można korzystać w warunkach domowych. Co ciekawe jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie.
Choć to badanie nie jest refundowane, to jego koszt jest i tak dwa razy niższy niż wyżej wspomniana polisomnografia. Jest nadzieja, że badanie może zostać wpisane na listę badań, które są refundowane przez NFZ. Aktualnie badanie oferowane jest przez prawie 30 prywatnych ośrodków medycznych. Z tego typu badań można korzystać także w domu.
Czas badania jest dość długi, gdyż wynosi ok, 6 godzin. Samo badanie to pomiar nasycenia krwi tlenem, a także tętno pacjenta. Badany jest także przepływ powietrza przechodzący przez górne drogi oddechowe, w tym ruchy klatki piersiowej, brzucha, czy pozycje ciała w czasie snu.
Bezdech senny – leczenie
W przypadku bezdechu może być konieczne leczenie zarówno szpitalne, jak i domowe. Nie mniej jednak wyróżnia się kilka rodzajów leczenia bezdechu. Może być konieczne leczenie operacyjne. Często jednak stosuje się protezę powietrzną (CPAP), lub specjalnego aparatu nazębnego. Jak już wyżej zostało wspomniane częstym powodem bezdechu jest nadwaga. W związku z tym w leczeniu pomaga zgubienie kilku zbędnych kilogramów. Co więcej jeśli to właśnie otyłość jest powodem bezdechu to jest możliwe jego całkowite wyleczenie. W innych wypadkach jest to znacznie trudniejsze.