Bezsenność – czy to choroba?

Marcin B. December 15, 2016 0
Bezsenność – czy to choroba?

W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas ma problem z niedoborem snu. Nienormowany czas pracy, obowiązki, rodzina, ciągły stres – to tylko niektóre z czynników, które mogą powodować problem z zasypianiem. Wiele osób zadaje pytanie, czy bezsenność, to choroba? Choć sama w sobie chorobą nie jest, to w wielu przypadkach jest jednym z podstawowych objawów różnego rodzaju dolegliwości. W związku z tym powiemy sobie o 5 typowych problemach, które mogą powodować bezsenność.

Depresja

Co ciekawe, zarówno sama bezsenność może powodować depresje, jak i depresja powoduje bezsenność. Oczywiście tu warto wspomnieć, że każdemu z nas może przydarzyć się nieprzespana noc. Jeśli jednak utrzymują się one dłużej, niż miesiąc, to należy zwrócić się do lekarza psychiatry. Pytanie jak może pomóc? W większości przypadków, zwłaszcza na początku terapii zaleca się środki farmakologiczne, po kilku miesiącach psychiatra może zalecić konsultacje z terapeutą. W przypadku depresji oprócz wyżej wspomnianej bezsenności można zaobserwować tak charakterystyczne objawy jak: utrzymujący się smutek, otępiałość, czy brak koncentracji, oraz apetytu.

Astma

I tu przy okazji warto wspomnieć o różnego rodzaju alergiach. Jeśli chodzi o astmę natomiast, to jak wiemy atakuje ona przede wszystkim górne drogi oddechowe, w związku z tym charakterystycznym objawem są duszności, które niestety lubią pojawiać się w ciągu nocy.

Problemy z tarczycą

Również lubią dawać o sobie znać w porze nocnej, do głównych objawów tej dolegliwości można zaliczyć duszności, przyspieszone bicie serca, oraz ogólny niepokój.

Dolegliwości żołądkowe

I to zarówno jeśli chodzi o uczucie nudności, bóli żołądka, jak i zgagi, to objawy, które z pewnością nie dadzą nam spać, a przyczynić może się do nich chociażby nieodpowiednia dieta.

Problemy z sercem i układem krążenia

Niedotlenienie organizmu w czasie snu, to problem z którym musi się borykać wiele osób. W przypadku problemów w sercem, czy układem krążenia w nocy mogą wybudzić takie objawy jak: duszności, przyspieszone bicie serca, bóle w klatce piersiowej, czy skoki ciśnienia tętniczego.

Bezsenność – jak sobie z tym radzić?

Jak widać sama bezsenność często jest objawem konkretnych dolegliwości. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że my sami często nie potrafimy zadbać o prawidłową jakość snu. W związku z tym przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na to, aby Twój sen był spokojny i głęboki.

  1. Odpowiednia dieta – i tu liczy się zarówno to co jesz, jak i to co pijesz. Przede wszystkim zadbaj o to, aby w Twoim menu było jak najmniej potraw ciężkostrawnych. W związku z tym zrezygnuj z tłuszczy i cukrów prostych, zamiast zadbaj o dobór odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, oraz błonnika. Jeśli chodzi o napoje, to unikaj przede wszystkim dużej zawartości kofeiny, oraz alkoholu, ogranicz również słodkie, gazowane napoje.
  2. Ogranicz wieczorem siedzenie przed komputerem, smartfonem, lub telewizorem, które zamiast usypiać zdecydowanie pobudzają. W tym przypadku warto zamienić te urządzenia na dobrą książkę.
  3. Jeśli masz możliwość zafunduj sobie ciepłą kąpiel, lub masaż, który idealnie odpręży Twoje ciało przed snem.
  4. Kup i stosuj dobrej jakości poduszkę ortopedyczną.
  5. Aktywność fizyczna, i to zarówno ta w ciągu dnia, jak i przed snem, gdzie bardzo dobrym rozwiązaniem może być półgodzinny, wieczorny spacer.
  6. Pozytywne myślenie – choć zdajemy sobie sprawę, że to nie łatwe, zadbaj jednak o to, aby wieczorem możliwie jak najbardziej zapomnieć o stresach w ciągu dnia.

Leave A Response »