Czy sport ma związek z częstymi wizytami u dentysty?

Marcin B. May 4, 2017 0
Czy sport ma związek z częstymi wizytami u dentysty?

Powszechnie uważa się, że sport to samo zdrowie. Stomatolodzy specjaliści jednak wiedzą, że profesjonalne uprawianie sportu na pełnych obrotach często może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie organizmu, w tym między innymi na stan zębów.

Sportowiec u stomatologa

Zawodowi sportowcy to jedni z najlepszych klientów dentystów, stomatologów. Najczęściej przyczyną ich częstych wizyt u specjalistów od naprawy zębów jest próchnica lub też ból dziąseł i zębów. Czym jednak spowodowane są w tym przypadku te schorzenia? Dlaczego sportowcy są na nie tak bardzo narażeni?

Wydaje się, że przyczyn problemów u sportowców jest kilka. Najważniejsza zdaje się jednak nie do końca dobra dieta. Z pozoru mogłoby się to wydawać dziwne, gdyż sportowcy często współpracują z dietetykami, którzy teoretycznie planują dla nich najlepsze możliwe diety. Niestety, zwykle są one najlepsze jedynie pod kątem wpływu na sprawność fizyczną, jednak nie pod kątem wpływu na zęby.

Nieprawidłowe ph w jamie ustnej

Najczęściej, jeśli stomatolog przyjmuje w swoim gabinecie sportowca ma do czynienia z próchnicą. Jest ona spowodowana złym ph jamy ustnej, które zaś jest wywoływane przez nadmiar węglowodanów. Cukry są absolutnie niezbędne sportowcom do tego, aby mogli aktywnie ćwiczyć. To właśnie węglowodany dają im bowiem niezbędną siłę do ćwiczeń. Nie mniej jednak, te same węglowodany niejednokrotnie są przepustką po implanty, których wprawienie umożliwia chirurgia stomatologiczna.

Zła dieta to nie wszystko

Jak się jednak okazuje, zła dieta to nie jedyny problem sportowców. Stomatolog często ich widuje również z innych powodów. Chodzi tu przede wszystkim o częste wysuszanie się jamy ustnej u sportowców. Zjawisko to ma miejsce zwykle po zakończeniu ćwiczeń lub też w ich trackie. Wynika ono po prostu z lekkiego odwodnienia ciała. W takiej sytuacji ślinianki produkują o wiele mniej śliny niż zwykle, gdyż po prostu w organizmie nie ma wystarczająco dużo wody, aby wyprodukować jej więcej. Ślina natomiast jest nieoceniona jeśli chodzi o walkę z bakteriami i wszelkimi innymi czynnikami, które mogą powodować choroby zębów i dziąseł.

Co powinien zrobić sportowiec?

Tak więc, czy sportowiec jest skazany na niekończące się problemy z zębami na końcu których wprawia się implanty? Wydaje się, że nie. Dopóki uprawia się aktywnie sport zawsze będzie się bardziej narażonym, jednak ryzyko próchnicy i innych chorób zębów można znacznie zmniejszyć poprzez stosowanie najwyższej jakości past do zębów czy też środków do ich płukania.

Polecamy Klinikę Dentystyczną Schelldent.

Leave A Response »