Czy żylaki odbytu można wyleczyć bez operacji?

Marcin B. May 10, 2016 0
Czy żylaki odbytu można wyleczyć bez operacji?

Hemoroidy są strukturami fizjologicznymi, tworami naczyniowymi, uwypukleniami błony śluzowej. Położone są w kanale odbytu ponad linią zębatą i ułatwiają kontrole oddawania stolca, ponieważ odpowiadają za 15-30% napięcia spoczynkowego. W wyniku zwyrodnienia struktur podporowych, czyli zcieńczenia więzadeł Parksa, zaburzenia proporcji kolagenu typu I do kolagenu typu III oraz w wyniku utrudnienia odpływu krwi w wyniku zaparć, zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, czy ciąży dochodzi do rozwoju choroby hemoroidalnej zwanej potocznie hemoroidami.

Nie można wskazać jednoznacznej przyczyny powstawania żylaków odbytu. Powodów rozwoju hemoroidów jest wiele, a wśród nich, między innymi, wymienia się złą dietę ubogą w błonnik, otyłość, brak aktywności fizycznej, długie przebywanie w pozycji siedzącej oraz predyspozycje genetyczne i brak zastawek w żyłach odbytniczych.

Stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej

Metoda leczenia, która zostanie wybrana przez lekarza jest ściśle związana ze stopniem zaawansowania choroby. Rozróżnia się cztery stadia rozwoju hemoroidów. W stopniu pierwszym hemoroidy nie są jeszcze widoczne i wyczuwalne, można je zobaczyć w postaci delikatnych wypukłości przy pomocy rektoskopu, a sama choroba nie powoduje żadnych dolegliwości. W kolejnym, drugim stadium guzki krwawnicze mogą wypadać podczas parcia, jednak cofają się samoistnie. Może pojawiać się krwawienie, pieczenie oraz świąd. Pacjent ma również wrażenie niecałkowitego wypróżnienia. W trzecim stopniu hemoroidu wypadają podczas oddawania stolca, ale również podczas wysiłku fizycznego i muszą być odprowadzane ręcznie. Może towarzyszyć im ból, krwawienie i świąd. W ostatnim, najbardziej zaawansowanym stadium, hemoroidy są nieodprowadzalne i towarzyszy im, oprócz znacznie nasilonych objawów pojawiających się we wcześniejszych etapach rozwoju choroby, również nietrzymanie stolca.

Sposoby leczenia żylaków odbytu

Hemoroidy będące w stopniu I i II można leczyć zachowawczo. Leczenie ambulatoryjne polecane jest dla pacjentów będących w stadium III, chociaż często decydują się na nie również osoby znajdujące się jeszcze w stadium drugim. Leczenie operacyjne jest konieczne przy zaawansowanej chorobie hemoroidalnej.

W początkowym stadium lekarz zaleci leczenie zachowawcze, które polega na utrzymywaniu zrównoważonej diety, bogatej w błonnik, produkty zbożowe, owoce i warzywa. Zalecane jest również picie 2 litrów wody na dobę, unikanie pikantnych potraw, alkoholu. Wskazana jest również regularna aktywność fizyczna, jednak z unikaniem podnoszenia dużych ciężarów. Na tym etapie można również stosować leki flebotropowe oraz leki działające przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

w tych pierwszych stopniach dajemy leki farmakologiczne, zwiększamy ilość włóknika w diecie i zalecamy ruch. W tych bardziej zaawansowanych stopniach choroby hemoroidalnej stosuje się metody małoinwazyjne jak zakładanie gumek, podczerwień. A w tych najbardziej zaawansowanych, trwale wypadniętych guzkach krwawniczych konieczne jest leczenie operacyjne, czasami w trybie doraźnym.– mówi profesor dr hab. n. med. Krzysztof Bielecki chirurg, proktolog.

Gdy chcemy uniknąć operacji, a kiedy leczenie zachowawcze nie jest wystarczające możemy sięgnąć po leczenie ambulatoryjne. Zabiegi, na które możemy się zdecydować to, między innymi, zabieg Barrona, skleroterapia, fotokoagulacja podczerwienią, laseroterapia, czy krioterapia.

Skuteczność zabiegu Barrona, czyli podwiązywania gumką, ocenia się na ponad 90%. Podczas zabiegu zakładana jest elastyczna gumka na wewnętrzny żylak odbytu (więcej na ten temat: https://www.tourmedica.pl/blog/zylaki-odbytu-bolesny-problem) w celu odcięcia dopływu krwi, który w wyniku tego zabiegu obumiera i odpada w przeciągu 5-7 dni. Inna metoda pozwalająca na nieoperacyjne leczenie żylaków odbytu to skleroterapia, która polega na podaniu w okolicę hemoroidu leku obliterującego, który spowoduje zamknięcie się ścian naczynia krwionośnego i skurczenie się guzka. Metodami stosowanymi również w leczeniu ambulatoryjnym, są również metody kauteryzacyjne, które stosują promieniowanie podczerwone, chirurgię laserową oraz kriochirurgię. Jednak metody te są stosowane przy żylakach będących w I i II stopniu, ponieważ w bardziej zaawansowanych stadiach obserwuje się wysoki odsetek nawrotów.

Leave A Response »