Czym jest diagnostyka obrazowa?

Marcin B. June 13, 2016 0
Czym jest diagnostyka obrazowa?

Diagnostyka obrazowa to dziedzina medycyny zajmująca się tworzeniem obrazów ciała człowieka za pomocą metod radiologicznych, ultrasonograficznych i magnetycznych. Za jej pomocą można kontrolować zmiany w narządach wewnętrznych, a także wykryć różnego rodzaju urazy, nowotwory i schorzenia.

Badanie ultrasonograficzne

Badanie USG to podstawowa metoda diagnostyki obrazowej. USG pokazuje wielkość i kształt badanych narządów, dlatego dzięki niemu można wykryć zgrubienia i guzy. Za pomocą tego badania można kontrolować większość narządów wewnętrznych, między innymi wątrobę, nerki, trzustkę, piersi, jajniki i jądra. Badanie wykonuje się także w ciąży – w ten sposób sprawdza się czy płód rozwija się prawidłowo.

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale o wysokiej częstotliwości. Są one bezbolesne i bezpieczne, nie uszkadzają komórek. Badane miejsce smaruje się żelem, który ułatwia przewodzenie. Następnie przykłada się głowicę i przesuwa się ją tworząc obraz obserwowanego narządu.

Badanie RTG

RTG to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie. Za ich pomocą dokonuje się prześwietlenia, które daje obraz narządów wewnętrznych. Najlepiej widoczne na kliszy rentgenowskiej są zawsze kości, które w dużym stopniu pochłaniają promieniowanie. Oprócz układu kostnego, za pomocą rentgena można ocenić stan płuc, zębów, układu moczowego, jelita grubego i cienkiego, górnego odcinka przewodu pokarmowego, naczyń i pęcherza moczowego.

Badanie RTG nie jest całkowicie obojętne dla zdrowia. Nie powinno się go wykonywać częściej niż raz w roku.

Tomografia komputerowa

Badanie CT, czyli tomografia komputerowa to metoda, która także korzysta z promieni rentgena. Umożliwia ona robienie zdjęć w różnych płaszczyznach, co jest możliwe dzięki głowicy, która podczas badania krąży wokół ciała pacjenta i przekazuje dane do komputera. Następnie narząd można obejrzeć w technice 2D lub 3D.

Podobnie jak badanie RTG, CT może być szkodliwe i nie należy go często powtarzać.

Rezonans magnetyczny

MRI, czyli rezonans magnetyczny, to badanie, które wykorzystuje działanie pola magnetycznego wytwarzanego przez fale radiowe. MRI wykorzystuje się w diagnostyce układu mięśniowego i szkieletu, układu nerwowego i mózgu. Pomaga wykryć między innymi guzy i nowotwory, chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane i zaburzenia neurologiczne.

Na czas badania MRI pacjenta umieszcza się w specjalnym tunelu o średnicy około 60 cm.  Mimo tego dyskomfortu, rezonans magnetyczny jest bezpieczniejszy i bardziej dokładny od tomografii komputerowej.

Leave A Response »