Depresja – jak jej zapobiegać?

Aneta Rachwał - Adamczyk May 8, 2019 0
Depresja – jak jej zapobiegać?

Depresja to choroba, która mocno uwidoczniła się w obecnych czasach. Odosobnienie, pośpiech, stres, brak zrozumienia oraz wiele innych czynników może powodować tę chorobę psychiczną. Należy podkreślić to, że nie każde obniżenie nastroju, zły humor to depresja. Ponadto również musimy wskazać na to, że depresja nie ma bezpośredniego wpływu na wystąpienie trwałych zmian w ludzkim mózgu. Jednakże wcale nie oznacza to, że można tę chorobę lekceważyć. Jak zatem rozpoznać depresję?

Lekarska diagnoza

Tutaj diagnozę może postawić tylko lekarz. Nie możemy sami twierdzić, że mamy do czynienia z depresją, gdyż wydaje się, że jest to tylko przejaw i próba zwrócenia uwagi na siebie. Jakie zatem objawy wskazują na to, że mamy do czynienia z depresją? Mamy kilka objawów, które jeśli w zwiększonej ilości utrzymują się przez co najmniej dwa tygodnie, to wówczas można mówić właśnie o depresji. Podkreślmy jednakże jeszcze raz, że diagnozę może tylko i wyłącznie postawić w tym względzie lekarz. Do tych objawów można na pewno zaliczyć zobojętnienie, obniżenie nastroju, spadek lub przyrost masy ciała, który nie jest związany z dietą, myśli samobójcze, myśli o śmierci, niska samoocena, zaburzenia koncentracji, uczucie zmęczenia, spowolnienie bądź też podniecenie psychoruchowe.

Określa się, iż aby móc mówić o depresji, musi wystąpić co najmniej pięć z tych objawów jednocześnie. Depresja jest chorobą, która musi być leczona, nie może być lekceważona. Może ona bowiem prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Leave A Response »