Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne?

Aneta Rachwał - Adamczyk April 23, 2019 0
Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne?

W dorosłym życiu wielu ludzi pokutuje przekonanie, że o mleczne zęby nie trzeba specjalnie dbać, bo i tak przecież wypadają i nie ma z nimi większego problemu. To samo dotyczy zgryzu. Długotrwałe ssanie smoczka powoduje wady, które mają swoje żniwo nawet w dorosłości. To samo dotyczy nieszkodliwe z pozoru ssanie kciuka. Przerażające jest również to, że wielu rodziców malutkich dzieci wychodzi z przekonania, że mlecznych zębów nie trzeba myć i jeśli dziecko nie chce tego robić, to nie ma problemu.

Pierwsza wizyta u dentysty

Termin pierwszej wizyty u dentysty też wzbudza zgrozę. Wielu pacjentów nigdy nie było u specjalisty w wieku dziecięcym, a zgłaszają się dopiero w chwili bólu zęba czy innych dolegliwości w jamie ustnej. Tymczasem fakty są zupełnie inne i zastraszające. Opisane zachowania mogą prowadzić do przedwczesnego wypadania zębów mlecznych. Zwykle ma to miejsce dwa, trzy lata wcześniej niż u rówieśników. Jest to spowodowane zazwyczaj postępującą próchnicą albo urazami mechanicznymi. Pojawiają się różnego rodzaju stany zapalne i zakażenie miazgi, co skutkuje przeniesieniem chorób na przyszłe zęby.

Zdrowe zęby malucha

Zagrożeniem dla zdrowych zębów maluchów jest również tak zwana próchnica butelkowa. Ma ona miejsce wówczas, gdy dziecko zasypia z butelką mleka w budzi albo jest pojone w nocy słodkimi herbatkami i soczkami. Powoduje to rozwijanie się w jamie ustnej bakterii, które bardzo trudno wyleczyć. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko szło spać z umytymi zębami. Zresztą nie tylko dziecko, bo jak wiemy, przykład płynie z góry.

Leave A Response »