Gorączka – czym jest i jak ją pokonać?

Aneta Rachwał - Adamczyk February 7, 2018 0
Gorączka – czym jest i jak ją pokonać?

Bardzo wielu chorobom towarzyszy gorączka. Rzec można, że jest to reakcja naszego organizmu, na różnorodne bakterie, grzyby czy też wirusy. Jeżeli temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza mówimy jedynie o stanie podgorączkowym, kiedy to temperatura jest umiarkowana. Gorączka ma ogromne znaczenie ponieważ wzmacnia siły obronne organizmu. Niekiedy jednak staje się zbyt wysoka dlatego może być groźna i należy ją obniżyć.

Czym jest gorączka

Gorączka z łaciny oznacza febris. Jest to podwyższenie temperatury ciała, najczęściej będąca odpowiedzią na wirusy, bakterie i grzyby. Najczęściej używamy właśnie słowa gorączka, nawet jeśli w niewielkim stopniu temperatura ciała przekracza 36,6 stopni Celsjusza. Na ogół temperatura nie jest groźna, lecz inna sytuacja jest wówczas kiedy przekracza 38 stopni. Wówczas mamy do czynienia nie ze stanem podgorączkowym, lecz właśnie gorączką. Jeżeli mowa o gorączce najczęściej w środowisku lekarskim używane są określenia:

  • gorączka niska – 38,0-38,5 °C
  • gorączka umiarkowana – 38,5-39,5 °C
  • gorączka znaczna – 39,5-40,5 °C
  • gorączka wysoka – 40,5-41,0 °C
  • gorączka nadmierna czyli hiperpireksja – >41 °C

Czy gorączka jest potrzebna?

Gorączka pełni bardzo ważną rolę, ponieważ jest na ogół pierwszą informacją, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Gorączka zwiastuje chorobę, jednakże nie jest sama w sobie schorzeniem. Kiedy w naszym organizmie znajdują się bakterie, wówczas komórki układu odpornościowego, wytwarzają białka, a to alarmuje ośrodek termoregulacji, przez co ciepłota ciała staje się wyższa. Kiedy temperatura ciała sięga 38 stopni Celsjusza wówczas organizm wykazuje największą wolę walki z bakteriami i wirusami. Gorączka przyśpiesza przemianę materii, a także prowadzi do szybszego oczyszczenia się organizmu z toksyn.

Leave A Response »