Groźna borelioza

Marcin B. August 9, 2017 0
Groźna borelioza

Żyjemy w czasach, że jedną z groźniejszych chorób jest borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze. Z roku na rok mamy do czynienia z coraz większą ilością zachorowań, co oczywiście może mocno niepokoić i powinno wzmocnić naszą czujność. Jak ochronić się przed tą chorobą, jak uchronić się przed ukąszeniem przez kleszcza? De facto musielibyśmy przez cały czas przebywać w domu, w sterylnych warunkach, a przecież nie chodzi o to, aby całkowicie wyzbyć się obcowania z przyrodą. Możemy jednakże zastosować różne metody:

  • kosmetyki chroniące przed ukąszeniami przez kleszcze,
  • po spacerze dokładne obejrzenie całego ciała, wzięcie prysznicu,
  • unikanie wysokich traw, zarośli.

Rumień po ukąszeniu

Wszelkie środki zapobiegawcze mogą nas w pełni nie uchronić przed ukąszeniami przez kleszcze jak również przed groźnymi odkleszczowymi chorobami, w tym przed boreliozą. Jednym z jej objawów jest rumień wędrujący. Zasadniczo nie występuje on w każdym przypadku zakażenia tą chorobą, ale w bardzo wielu przypadkach mu towarzyszy. Z drugiej strony powiemy, że zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia nie musi wskazywać na ów rumień wędrujący. Możemy mieć bowiem do czynienia wyłącznie z pewną reakcją alergiczną, która w bardzo krótkim czasie zaniknie. Jednakże możemy mieć również do czynienia z zakażeniem boreliozą, która jest wywołana przez bardzo groźne bakterie z grupy borrelia.

Charakterystyczny rumień wędrujący

kamagra sklepÓw groźny rumień wędrujący może pojawić się na skórze w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza i zazwyczaj po około miesiącu zanika. Jeśli to nie nastąpi, to oznacza, że krętki boreliozy zostały rozsiane, a postać choroby od razu przechodzi do fazy wczesnej rozsianej. Ów rumień wędrujący jest zasadniczo dosyć łatwy do rozpoznania ponieważ swoim wyglądem przypomina strzelniczą tarczę. Wewnątrz mamy zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, po czym na zewnątrz mamy blady okrąg, a następnie czerwony okrąg, który staje się coraz większy i dlatego też zwany jest on rumieniem wędrującym. Tego nie można nie zauważyć, gdyż rumień ów ma co najmniej 5 centymetrów średnicy, a poza tym mamy także do czynienia z objawami, które dosyć mocno przypominają te związane z grypą. Rumień nie jest obligatoryjny i jego brak wcale nie oznacza, że nie doszło do zakażenia boreliozą.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy nie jest łatwe, ale jest konieczne i jest możliwe. Jest ono dosyć długotrwałe i wymaga pewnej ilości czasu, wymaga cierpliwości. Jeśli widzimy zatem u siebie pewne objawy związane z boreliozą, jeśli mieliśmy do czynienia z ukąszeniem przez kleszcza, to bezwzględnie powinniśmy skontaktować się z lekarzem oraz wykonać niezbędne testy. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy również wziąć kleszcza, który nas ukąsił i poddać go badaniom na obecność bakterii z rodzaju borrelia. Aby móc być pewnym tego, że zrobiliśmy wszystko, aby uchronić się przed boreliozą, powinniśmy wykonać to wszystko, co zostało powyżej napisane, a nade wszystko uchronić się przed ukąszeniami.

Leave A Response »