Jak leczyć kaszel mokry?

Marcin B. June 6, 2016 1
Jak leczyć kaszel mokry?

Kaszel powstaje na skutek podrażnień zakończeń nerwowych w śluzówce układu oddechowego. W przypadku kaszlu mokrego, czynnik drażniący stanowi gromadząca się w oskrzelach w wyniku stanu zapalnego i infekcji wydzielina.

Czym jest kaszel mokry

Kaszel mokry objawia się odkrztuszaniem wydzieliny z płuc, która może przybierać różne formy – od białej, przez żółtą, po zielonkawą. W przypadku podrażnienia może być ona również zabarwiona krwią. Wszystko uzależnione jest od czynnika wywołującego infekcję i czasu zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Gdy kaszel występuje razem z wydzieliną w kolorze białym, prawdopodobnie wywołana jest ona przez wirusy. Żółto-zielonkawy odcień świadczyć może natomiast o nadkażeniu bakteryjnym, które będzie musiało zostać wyleczone przy pomocy antybiotyków.

Jeżeli chodzi o kaszel mokry u małego dziecka, to nigdy nie należy go lekceważyć i leczyć domowymi sposobami. Im pociecha jest młodsza, tym infekcja może się szybciej rozwijać. Zapalenie krtani, które u dorosłego jest niegroźne, u dziecka spowodować może groźny obrzęk i wymagać leczenia szpitalnego.

Leczenie kaszlu mokrego

Lekiem, po który warto sięgnąć w pierwszej kolejności gdy borykamy się z kaszlem mokrym jest syrop rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający odkrztuszanie. W składzie tego typu preparatów znaleźć można przeważnie wyciąg babki lancetowatej, pierwiosnka lekarskiego, ekstrakt z lipy czy sok z owoców czarnego bzu. Te dwa ostatnie występują w syropie Pelafen. Więcej informacji na temat jego składu i działania znaleźć można na stronie http://pelafen.pl/

Dodatkowo można sięgnąć po tabletki zawierające składniki takie, jak bromheksyna, ambroksol czy karbocysteina. Substancje te odpowiedzialne są za rozrzedzanie wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych redukując jej gęstość i lepkość oraz ułatwiając przesuwanie wydzieliny w czasie kaszlu.

Leków na kaszel mokry nie należy zażywać po godzinie 17:00 – w przeciwnym wypadku rozrzedzona wydzielina mogłaby uniemożliwiać zaśnięcie.

Oprócz tego, podczas przyjmowania tego typu preparatów powinno pić się jak największe ilości płynów – najlepiej około 2-3 litry dziennie.

W walce z kaszlem mokrym mogą pomóc również inhalacje, które rozszerzają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę i pobudzają kaszel. Opierają się one o wdychanie oparów olejków eterycznych rozcieńczonych wrzątkiem, które wlewa się do miski, pochyla nad nią nakrywając głowę ręcznikiem i wdycha. Na jedną szklankę wrzątku wystarczające będzie 4-5 kropli olejku. Najlepiej sprawdzą się tu te o intensywnym aromacie, jak miętowy, mentolowy czy eukaliptusowy.

Oprócz inhalacji, wypróbować można również nacierania klatki piersiowej specjalnymi specyfikami zawierającymi w składzie mentol, kamforę oraz olejek terpentynowy. Wykonywać powinno się je w pozycji leżącej zaczynając od łuków żebrowych i kierując się w stronę szyi. Po nasmarowaniu, klatkę piersiową należy opukać palcami w tym samym kierunku co nacieranie.

One Comment »

  1. Ewelina June 19, 2016 at 8:26 pm - Reply

    Na mnie i moje dziecko najlepiej działają ziołowe syropy. Na kaszel nie zależnie czy jest mokry czy suchy pijemy dicotuss z prawoślazem i miodem. Szybko działa a co ważnie nie ma żadnej chemii w składzie.

Leave A Response »