Jak nawilżać bolące gardło?

Marcin B. March 11, 2016 0
Jak nawilżać bolące gardło?

Suchość, chrypka i ból gardła często „lubią” występować razem. Dyskusja, która z tych niedogodności jest przyczyną, a która skutkiem, w zasadzie nie ma sensu, gdyż zależność tak naprawdę jest obustronna. Jeśli jednak problem już się pojawi, warto wiedzieć, w jaki sposób efektywnie z nim walczyć.

Płukanki gardła

Przede wszystkim warto gardło płukać i pić dużo płynów. W tym pierwszym zastosowaniu sprawdzi się między innymi woda z rozpuszczoną jedną lub dwiema łyżeczkami soli lub sody. Dobrym pomysłem może być również stosowanie płukanek ziołowych (zwłaszcza zawierających w składzie szałwię lub lipę).

Dużo pij – nawet dwa razy tyle, co zazwyczaj

Płukanki to jedno, warto jednak w czasie zapalenia gardła spożywać dużo płynów – tak, by regularnie nawilżać wyschniętą i podrażnioną śluzówkę. Podobnie jak w przypadku płukania sprawdzą się tutaj wywary ziołowe: rumianek, lipa, szałwia, dzika róża czy hibiskus.

Pierwsza trójka charakteryzuje się mocnymi właściwościami przeciwzapalnymi. Z kolei ostatnie dwie propozycje dostarczają organizmowi ogromnej dawki kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C. Jest to o tyle cenne, że witamina ta wydajnie wspomaga organizm w walce z wszelkiego typu infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Opcjonalnie zamiast ziół można sięgnąć również po soki. Świetnie sprawdzi się malinowy, jeżynowy czy aroniowy, ale jeśli tylko mamy taką możliwość, warto sięgnąć również po sok z jarzębiny. Nie dość, że dostarczą one solidnej dawki witamin, to przy okazji pomogą ogrzać gardło.

Uwaga na temperaturę podawanych płynów

Skoro o ogrzewaniu gardła mowa, warto wziąć pod uwagę fakt, że przesada może być szkodliwa. Owszem, warto podgrzać napój (chłodny mógłby źle wpłynąć na wrażliwe gardło), ale trzeba pamiętać, że wysuszona śluzówka jest bardzo wrażliwa i łatwo jej zaszkodzić przez kontakt ze zbyt gorącym płynem.

A może zupy?

Oprócz ziół i soków, w nawilżaniu gardła pomocne mogą być również zupy. Najlepiej te gęste. Pomagają na wiele sposobów. Nie tylko stanowią formę płynu, ale też dzięki gęstej formie dłużej ogrzewają gardło. Dodatkowo przy obolałym gardle stanowią stosunkowo łatwo przyswajalną formę pokarmu, podczas gdy jedzenie czegokolwiek innego przy poważnym zapaleniu gardła może być co najmniej uciążliwe.

Pamiętaj o powietrzu w pomieszczeniu, w którym przebywasz

Bezpośrednie formy nawilżania to jedno, ale nie można zapomnieć również o stanie pomieszczenia, w którym przebywamy. Jeśli powietrze w nim jest wyjątkowo suche, warto pomyśleć o użyciu nawilżacza. W wielu przypadkach może to złagodzić poziom dyskomfortu związanego z nadmiernie wysuszonym i obolałym gardłem. Przesadzić oczywiście też nie można, jednak w przypadku zbyt mocno ogrzewanych pomieszczeń czynnik ten może okazać się niezwykle istotny.

Inhalacje też mogą pomóc

W przypadku szczególnie mocno wysuszonego i podrażnionego gardła, warto pomyśleć o przetestowaniu inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych. W wielu przypadkach jest to całkiem efektywny sposób na poprawienie stanu naszego gardła.

Leave A Response »