Jak przeprowadzić test na alkoholizm?

Bartek M. November 24, 2021 0
Jak przeprowadzić test na alkoholizm?

Sięganie po alkohol od czasu do czasu wcale nie musi oznaczać alkoholizmu, jednak trzeba pamiętać, że okazjonalne spożywanie napojów wyskokowych może szybko przerodzić się w uzależnienie. Właśnie dlatego chorobę alkoholową często bardzo trudno rozpoznać. Jednym ze sposobów diagnostyki jest tzw. test na alkoholizm. Czym dokładnie jest? Na czym polega? Jak go wykonać?

Czym jest test na alkoholizm?

W diagnostyce alkoholizmu stosuje się różne rodzaje testów. Ich głównym zadaniem jest określenie, czy badana osoba ma problem alkoholowy. Wskazują one na występowanie uzależnienia i dodatkowo, stopień jego zaawansowania. Badania tego typu używane są głównie przez specjalistów takich jak psycholodzy, psychiatrzy, terapeuci. Można także wykonać je we własnym zakresie, co umożliwia ocenę skali problemu alkoholowego i może pomóc w podjęciu decyzji o poszukiwaniu wsparcia.

Rodzaje testów na alkoholizm

Wśród najczęściej stosowanych testów uzależnienia od alkoholu znajdują się poniższe:

 • test na objawy alkoholizmu – polega na zdiagnozowaniu objawów świadczących o chorobie alkoholowej występujących u badanej osoby;
 • test CAGE – określany jest także jako test przesiewowy na alkoholizm, zawiera 4 pytania;
 • test AUDIT (od ang. Alcohol Use Disorder Identification Test) – opracowany przez WHO test składający się z 10 prostych pytań, w których wybiera się tylko
 • jedną z odpowiedź;
 • test Baltimorski na alkoholizm – prosty do przeprowadzenia test z odpowiedziami tak/nie;
 • test „Na jakim jestem etapie?” – dotyczy określenia zaawansowania problemu alkoholowego.

Test na alkoholizm – z jakich elementów się składa?

Najczęściej test na alkoholizm składa się z pytań, na które odpowiada badana osoba, albo ze stwierdzeń, z którymi może zgadzać się albo nie zgadzać. Pytania oraz stwierdzenia w testach służących do diagnozowania problemów alkoholowych odnoszą się głównie do zachowań związanych z piciem alkoholu oraz okoliczności, jakie towarzyszą sięganiu po napoje wyskokowe.

Testy na alkoholizm są łatwe i szybkie w wykonaniu, a także nie wymagają żadnego przygotowania przez osobę, która bierze w nich udział.

Jak wykonać test na objawy alkoholizmu?

Test ten prezentuje objawy alkoholizmu – gdy badana osoba zgadza się z przynajmniej 3 z nich, wskazuje to na ryzyko choroby alkoholowej.

Objawy alkoholizmu:

 1. Osoba pije alkohol przez dłuższy czas i w większych ilościach niż planowała.
 2. Osoba odczuwa silne pragnienie picia alkoholu, a próby jego odstawienia nie odnoszą skutku.
 3. Osoba poświęca na zdobycie oraz na picie alkoholu dużą ilość czasu.
 4. Osoba znajduje się w stanie upojenia alkoholowego wtedy, gdy powinna wykonywać swoje obowiązki rodzinne, zawodowe.
 5. Osoba nie przestaje pić alkoholu pomimo pojawienia się negatywnych skutków wywołanych przez picie, na przykład kłótni, problemów w pracy.
 6. Osoba zwiększa dawkę alkoholu, ponieważ picie go w tej samej ilości nie daje już oczekiwanego efektu upojenia.
 7. Osoba pije alkohol po to, aby zredukować skutki kaca, objawy odstawienia alkoholu.

Jak wykonać test „Na jakim jestem etapie?”?

Alkoholizm jest chorobą rozwijającą się w kilku etapach, które wyróżniają się coraz większym uzależnieniem, co w konsekwencji może prowadzić do zatrucia alkoholowego i destrukcji alkoholowej.

Wyróżniane są 3 etapy rozwoju alkoholizmu:

 • Pierwszy etap alkoholizmu – odczuwana jest duża chęć picia alkoholu, dochodzi także do utraty kontroli nad jego spożywaniem. Pojawiają się dolegliwości jak agresja, utrata pamięci, a picie jest usprawiedliwiane. Dochodzi też do wyższej tolerancji alkoholu.
 • Drugi etap alkoholizmu – dalszy wzrost tolerancji na alkohol. W przypadku zaniechania picia dochodzi do zespołu odstawienia alkoholowego, który charakteryzuje się problemami ze snem, drażliwością, bólami głowy, bólami serca, drżeniem ciała, zaburzeniami psychicznymi.
 • Trzeci etap alkoholizmu – pojawia się coraz większy głód alkoholowy, ale nawet mała dawka alkoholu powoduje pojawienie się upojenia. Dochodzi do „picia bez przerwy”. Zmiany psychiczne oraz fizyczne organizmu (tzw. destrukcja alkoholowa) na tym etapie mogą być nieodwracalne.

Jak wykonać test Baltimorski lub test AUDIT?

Testy składające się z wielu pytań, na przykład jak test Baltimorski czy test AUDIT, najłatwiej można wykonać w internecie. Dostępne są one na wielu stronach i do ich wykonania wystarczy tylko zaznaczyć odpowiedzi. Następnie są one automatycznie analizowane i wyświetlany jest wynik testu.

Gdy wyniki przeprowadzonego testu na alkoholizm wskazują na istnienie problemu alkoholowego, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty, który będzie mógł pomóc w wyjściu z uzależnienia.

Leave A Response »