Jakie są zalety prywatnych wizyt domowych?

Bartek M. March 24, 2022 0

Prywatne wizyty domowe to rozwiązanie, które ma wiele niewątpliwych zalet. Wizyty takie są praktyczne nie tylko dla pacjentów, ale również dla lekarzy. Są też po prostu bezpieczne, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Jakie są najważniejsze zalety lekarskich wizyt domowych i co warto na ten temat wiedzieć?

Wizyty domowe są bardzo wygodne dla pacjentów

Chyba najważniejszą zaletą prywatnych wizyt domowych jest to, że jest to ogromna wygoda dla pacjentów. Dzięki takiej możliwości pacjent nie musi ruszać się z domu, co jak wiadomo, niekoniecznie jest łatwe, kiedy samopoczucie nie dopisuje. Dzięki temu pacjent może spokojnie czekać w domu na przyjazd lekarza i nie będzie musiał spędzać czasu w poczekalni ani w kolejkach. Czas wizyty może być różny w zależności od potrzeb. W prostych przypadkach wizyta lekarza internisty trwa około piętnastu minut. W przypadku lekarzy specjalistów, albo kiedy trzeba wykonać dodatkowe badania, czas ten może być nieco dłuższy. Warto też pamiętać, że domowa wizyta lekarza to też spora oszczędność czasu. To bardzo duża zaleta, zwłaszcza dla osób, które prowadzą bardzo intensywny tryb życia.

Wizyty w domu są bezpieczniejsze

Ostatnie dwa lata dały nam się mocno we znaki pod względem bezpieczeństwa. Pandemia sprawiła, że wiele osób zupełnie inaczej postrzega dziś bezpieczeństwo, zwłaszcza w kwestii przebywania w miejscach, w których mogą mieć kontakt z innymi ludźmi. Szczególnym przypadkiem takich miejsc są przychodnie medyczne i gabinety lekarskie. Tym bardziej, że przychodzą do nich osoby, którym coś dolega, w związku z czym ryzyko zarażenia się jest duże. Szczególnie jest to ryzykowne dla osób zmagających się z poważnymi, przewlekłymi chorobami. Złapanie dodatkowej infekcji w poczekalni lekarskiej, może się dla nich wiązać z poważnymi konsekwencjami. Prywatne wizyty domowe są tu rozwiązaniem idealnym. W czasie takiej wizyty pacjent widzi się osobiście wyłącznie z lekarzem, a więc ryzyko jest wielokrotnie mniejsze. Dlatego też możliwość korzystania z tego rodzaju wizyt powinny rozważyć nie tylko osoby przewlekle chore, ale też osoby starsze, które są szczególnie narażone na ryzyko związane z sezonowymi infekcjami.

Dla wielu osób to konieczność

Nie należy zapominać, że domowe wizyty lekarskie to dla wielu osób po prostu konieczność. Ci, którzy zmagają się z różnorodnymi kontuzjami czy urazami, a także osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć problem z dotarciem do przychodni lekarskiej. W takiej sytuacji wizyta u lekarza w przychodni staje się nie lada wyzwaniem – zwłaszcza jeżeli nie dysponuje się własnym środkiem transportu. Długa podróż komunikacją miejską i konieczność oczekiwania w kolejce do lekarza może być ponad siły wielu ludzi. Jeżeli więc istnieje możliwość skorzystania z opcji wizyty domowej, to na pewno warto rozważyć skorzystanie z niej.

Czy można zamówić wizytę domową lekarza specjalisty?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy na domową wizytę może przyjść tylko lekarz pierwszego kontaktu, czy też możliwe jest umówienie się ze specjalistą. Warto zatem wiedzieć, że istnieje również opcja umówienia domowej wizyty lekarza specjalisty. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich specjalizacji. Czasem konieczność posługiwania się w czasie badania określonym sprzętem skutecznie uniemożliwia wizytę lekarza w domu. W przypadku lekarzy najpopularniejszych specjalizacji, wizyta domowa jest jak najbardziej możliwa. Warto tutaj zaznaczyć, że lekarz specjalista może także wykonać niektóre specjalistyczne badania (takie jak EKG czy USG) w domu pacjenta. Dzięki temu, że odbywa się ono w komfortowym dla pacjenta miejscu, zmniejsza się stres związany z wizytą lekarza co sprawia, że badanie może być bardziej wiarygodne.

Czy do wizyty domowej trzeba się specjalnie przygotować?

Wiele osób zastanawia się, czy do wizyty lekarza w domu trzeba się jakoś specjalnie przygotować. Odpowiedź na to pytanie jest raczej prosta. Przygotowujemy się dokładnie tak samo, jak do zwykłej wizyty u lekarza. Będzie ona przebiegała dokładnie tak samo jak w przypadku wizyty w przychodni. Jedyną różnicą będzie miejsce spotkania. Nie trzeba się zatem stresować specjalnymi przygotowaniami.

Jak długo czeka się na wizytę domową?

To, jak długo czeka się na wizytę domową, zależy przede wszystkim od tego, czy korzystamy z wizyty na NFZ czy zamawiamy ją w prywatnych placówkach medycznych. W przypadku tych pierwszych trzeba wiedzieć, że odbywają się one w określone dni, o określonych godzinach. Prywatne wizyty domowe natomiast, są zazwyczaj dostępne całodobowo. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli potrzebujemy pilnej konsultacji lekarskiej.

Leave A Response »