Kto i kiedy powinien nosić soczewki kontaktowe

Marcin B. August 3, 2016 0
Kto i kiedy powinien nosić soczewki kontaktowe

Niektórzy wybierają soczewki kontaktowe ze względu na wygodę ich noszenia, inni z kolei sięgają po soczewki, bowiem ich noszenie jest wymuszone dyscypliną sportu czy wynika z wykonywanego przez nich zawodu. Dlatego soczewki kontaktowe coraz częściej zastępują klasyczne oprawy okularów.

Kto może nosić soczewki kontaktowe

Niektórzy użytkownicy zastanawiają się, kiedy wybrać swoje pierwsze soczewki kontaktowe. W zasadzie nie ma określonej granicy wiekowej, która pozwala na noszenie soczewek, zatem mogą po nie sięgać także dzieci. Warto jednak nauczyć dziecko, jak prawidłowo zakładać soczewki, jak je zdejmować oraz przybliżyć, w jaki sposób należy dbać o czystość soczewek. Przed zakupem soczewek należy odwiedzić okulistę, który zbada wzrok oraz zarekomenduje soczewki o odpowiedniej mocy. Okulista może jednak zaproponować soczewki o mocy nieco innej niż wskazywałaby na to wada wzroku. To właśnie okulista może również pokazać, jak soczewki zakładać i zdejmować.

Pielęgnacja i przechowywanie soczewek

W sprzedaży są dostępne soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, kwartalne a nawet roczne. Bez względu na rodzaj wady wzroku ich sposób pielęgnowania jest podobny. Wybierając soczewki kontaktowe należy pamiętać, aby nie nosić ich dłużej niż rekomenduje to producent. Przy dłuższym noszeniu soczewki o krótkim terminie użycia może dojść nawet do uszkodzenia oka. Soczewki jednodniowe są soczewkami, które nosi się przez jeden dzień, a po zdjęciu należy je od razu wyrzucić. Inne rodzaje soczewek należy wieczorem zdejmować, opłukać w specjalnym płynie i odłożyć do pojemnika na soczewki. Soczewki powinno się przechowywać zalane specjalnym płynem. Niektóre rodzaje soczewek wymagają mechanicznego wyczyszczenia palcami, coraz częściej producenci oferują soczewki kontaktowe “no rub”, czyli takie, które po zdjęciu należy jedynie opłukać i włożyć do pojemnika.

Kiedy nosić, a kiedy unikać soczewek

Noszenie soczewek kontaktowych jest wskazane w przypadku uprawiania sportów, także amatorsko. Soczewki kontaktowe nie zawężają pola widzenia, są również wskazane w przypadku sportów, w których konieczne jest noszenie gogli czy specjalnych kasków. W niektórych zawodach noszenie soczewek może być wymagane ze względów bezpieczeństwa, głównie dotyczy to zawodów, w których oczy są dodatkowo zabezpieczane specjalnymi okularami. Choć soczewki poruszają się wraz z okiem i najczęściej nie są wyczuwalne w czasie noszenia, to jednak współistnienie różnych schorzeń oka może stanowić przeciwwskazanie do ich noszenia. Soczewki nie są zalecane przy zespole suchego oka, silnym zapaleniu spojówek czy przy znieczuleniu rogówki.

Więcej informacji na temat soczewek kontaktowych możemy znaleźć w obszernej bazie wiedzy serwisu mojepierwszesoczewki.pl

Leave A Response »