Leczenie niepłodności

Marcin B. July 23, 2015 0
Leczenie niepłodności

W dzisiejszych czasach niepłodność zaliczana jest przez Światową Organizację Zdrowia do grupy chorób cywilizacyjnych i społecznych. Sytuacja taka ma miejsce z powodu ciągłego wzrostu liczby osób borykających się z tym problemem. Dziś nowoczesna technologia umożliwia diagnostykę oraz leczenie niepłodności na dosyć wysokim poziomie.

Terapia rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzenia specjalistycznych badań. W pierwszym etapie są to z reguły badania hormonalne obojga partnerów aby wykazać czy cierpią na takie schorzenia jak endometrioza. Ponadto z uwagi na wzrost liczby niepłodnych mężczyzn zalecanie jest poddanie się przez nich badaniu nasienia. Wielu z nich stara się za wszelką cenę uniknąć takiego badania. Muszą sobie jednak uświadomić fakt, że wyniki tego badania mogą znacznie skrócić leczenie niepłodności, a także zaoszczędzić kobiecie dłuższej i bardziej inwazyjnej diagnostyki. W wielu przypadkach leczenie niepłodności kończy się już na etapie terapii hormonalnej.

Gdy przyczyna niepłodności nie jest poważnym zaburzeniem, można leczyć ja także naturalnymi sposobami. Zdarza się, że zmiana trybu życia, nawyków żywieniowych lub otoczenia wpływa na proces prokreacji bardzo korzystnie. Jednak, gdy takie leczenie niepłodności nie przynosi żadnych efektów warto poddać się takiemu zabiegowi jak zapłodnienie in vitro.

Ważne jest także poinformowanie lekarza o przebytych wcześniej stanach zapalnych dróg rodnych lub zabiegach chirurgicznych. Jest to bardzo istotne, ponieważ na ich skutek w organizmie kobiety mogły powstać na przykład zrosty lub polipy, skutecznie utrudniające zajście w ciążę.

Leave A Response »