Masaż – leczy umysł i ciało

Marcin B. March 25, 2016 0
Masaż – leczy umysł i ciało

Masaż ciała znany był i doceniany od stuleci. Uznaje się go za jedną z najstarszych metod fizjoterapii, a jego początki datuje się na okres starożytnych Chin. Prawidłowo wykonywany masaż to przede wszystkim duża przyjemność dla ciała i umysłu, ale także wiele korzyści zdrowotnych.

Jak działa masaż?

Poprzez stosowanie odpowiednio dobranych technik masażysta, za sprawą dotyku, oddziałuje na organizm w sposób mechaniczny. Delikatny ucisk wywołuje szereg reakcji jak np. pobudzenie krążenia, ogólną poprawę ukrwienia narządów i tkanek, a tym samym sprawniejsze usuwanie toksyn z ustroju. Skóra nabiera jędrności i sprężystości, jest dotleniona oraz lepiej odżywiona. Wielokierunkowe działanie masażu oraz możliwość stosowania różnych technik umożliwia jego szerokie zastosowanie w licznych dolegliwościach. Masaż klasyczny przede wszystkim relaksuje ciało i umysł, pozwala na regenerację mięśni, poprawę kondycji skóry. W przypadku masażu odchudzającego głównym zadaniem będzie pobudzenie przemiany materii, a także stopniowe rozbijanie tkanki tłuszczowej znajdującej się bezpośrednio pod skórą. Z kolei masaż rehabilitacyjny skupia się przede wszystkim na leczniczym działaniu w konkretnym schorzeniu.

Masaż jako forma rehabilitacji-dla kogo?

Najczęstsze zastosowanie masażu leczniczego to bóle związane z chorobami układu kostnego i mięśniowego (dyskopatie, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa) obrzęki, bóle głowy (tzw. od kręgosłupa), rwa kulszowa, rwa barkowa, lumbago, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenia okołostawowe. Ponadto ten rodzaj masażu zalecany jest w przypadku nawracających infekcji i przy obniżonej odporności. Regularne zabiegi efektywnie pobudzają krążenie krwi w całym ciele, a także ułatwiają odpływ limfy, likwidując w ten sposób obrzęki. Chociaż masaż uważany jest za bezpieczną formę fizjoterapii nie zaleca się go w przypadku ciąży, a także podczas menstruacji. Nie jest on także wskazany w przebiegu chorób nowotworowych, tendencji do krwawień i krwotoków oraz przy wysokiej temperaturze ciała.

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty?

Samopoczucie pacjenta, który poddawany jest masażom leczniczym ulega poprawie z każdym kolejnym zabiegiem. Aby uzyskać najbardziej wymierne korzyści terapii zalecany jest szereg spotkań z fizjoterapeutą. Centrum Medyczne Damiana proponuje swoim pacjentom pakiet 10 zabiegów masażu leczniczego w atrakcyjnej cenie (więcej na www.damian.pl). Warunkiem korzystania z tej formy fizjoterapii jest konieczność przedstawienia terapeucie skierowania lekarskiego, w którym zawarte będę konkretne wskazania. Dzięki temu fizjoterapeuta będzie w stanie dobrać najbardziej optymalny dla danego pacjenta rodzaj masażu leczniczego, który przyniesie największe korzyści zdrowotne i pozwoli zlikwidować problem.

Leave A Response »