Niedrożność jajowodów a bezpłodność

Marcin B. February 15, 2016 0
Niedrożność jajowodów a bezpłodność

Niedrożność jajowodów to bardzo częsta przyczyna niepłodności kobiet. Specjaliści podkreślają, że występuje ona aż u 14% przypadków pań cierpiących na bezpłodność. Niedrożność jajowodów to następstwo PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników, która ujawnia się właśnie poprzez nieudaną stymulację owulacji. Poznaj specyfikę problemu niedrożności jajowodów oraz sposób, w jaki wpływa na niemożność zajścia w ciążę.

Rola jajowodów w (bez)problemowym zajściu w ciążę

Zdrowe jajowody stanowią kluczowe miejsce, a ich rola jest strategiczna jeżeli chodzi o możliwość zajścia w ciążę. Otóż w nich zachodzi zapłodnienie, mało tego jajowody są również odpowiedzialne za przechwycenie i transport komórki jajowej oraz przemieszczenie zarodka do macicy. Prawidłowość spełnienia każdej z tych funkcji jest gwarantem płodności, a do tego niezbędna jest drożność jajowodów. Czasami jednak jajowody są drożne, ale mimo wszystko zawodzą w funkcjonalności i również kobieta boryka się z niepłodnością. Kluczową rolę odgrywa również błona śluzowa jajowodu, odpowiedzialna za dostarczanie odżywczych substancji zarodkowi w jego początkowej fazie. Ważne zadanie pełnią również mięśniówki jajowodu biorące udział w transporcie.

Ocena drożności jajowodów

  1. Pierwszym i podstawowym wyznacznikiem, świadczącym o prawdopodobieństwie niedrożnych jajowodów jest brak lub ogromna nieregularność cyklu owulacji, PCOS – zespół policystycznych jajników oraz ogólne zaburzenia miesiączki. Te trzy kryteria powinny być ostrzeżeniem i koniecznością wymagającą zgłoszenia się do lekarza.
  2. Specjalista powinien zalecić histerosalpingografię (HSG). Badanie to pozwala na obejrzenie wnętrza macicy i jajowodów. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu kontrastu – substancji, przez szyjkę do macicy, co odbywa się przy pomocy strzykawki. Następnie lekarz poprzez ultrasonograf lub rentgen obserwuje, w jaki sposób rozprowadza się wstrzyknięty kontrast. Pozwala to ocenić prawidłowość lub brak odpowiedniego kształtu macicy oraz drożność lub brak – jajowodów.
  3. Innym badaniem, które także pozwala ocenić stan jajowodów jest laparoskopia. Badanie to polega na zajrzeniu do wnętrza jamy brzusznej poprzez światłowód. Najpierw wykonuje się niewielkie nacięcie pod pępkiem, a następnie przez ten otwór wprowadza cienką rurkę. Badanie to pozwala dokładne i precyzyjne obejrzenie macicy, jajowodów oraz jajników. Dla udoskonalenia efektów laparoskopii, można podać kobiecie kontrast i obserwować, w jaki sposób wypełnia narządy rodne oraz czy uchodzi przez ujścia brzuszne jajowodów.

Przyczyny problemów z jajowodami:

  • zrosty po stanach zapalnych i/lub operacjach
  • zapalenie przydatków (sugerowane przez częste i silne bóle podbrzusza, którym towarzyszy wysoka gorączka)
  • stany zapalne narządów jamy brzusznej
  • operacje brzuszne spowodowane m.in. zapaleniem wyrostka robaczkowego
  • endometrioza
  • zakażenia bakteryjne miejsc intymnych
  • poronienie

Inne, ważne informacje na temat niedrożnych jajowodów

Niedrożności jajowodów nie usuwa się operacyjnie, ponieważ zabiegi operacyjne nie wykazują dużej skuteczności. Mało tego, w szybki sposób wywołują zrosty, które stanowią jedną z przyczyn niedrożnych jajowodów. Wyróżnia się jeden wyjątek, dopuszczający do chirurgicznego leczenia niedrożnych jajowodów. Operację można przeprowadzić tylko, gdy niedrożność dotyczy wyłącznie końcówki jajowodu.

Czasami niedrożność jajowodu jest tak zaawansowana lub narząd ten jest na tyle uszkodzony, że wymaga całkowitego usunięcia. Częstą przyczyną braku jajowodu jest również zabieg usuwania ciąży pozamacicznej. Nie ma jednak problemu w tym, aby kobieta z jednym jajowodem zaszła w ciążę, jednak musi on funkcjonować naprawdę prawidłowo i  być pod stałą kontrolą oraz opieką kobiety, jak i lekarza specjalisty.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Kliniki Galena w Bielsku-Białej.

Leave A Response »