Telewizor, komputer, czy inne tego typu urządzenia technologiczne powodują, że gorzej śpimy. W związku z tym zaczyna cierpieć ciało i umysł. Same konsekwencje niewyspania mogą być bardzo groźne. Dziś śpimy coraz gorzej czego dowodem jest 46% Polaków, którzy według badań TNZ „Sen Polaków” jasno deklarują problemy ze spaniem. Sami naukowcy zgodnie twierdzą, że nie można „nauczyć” organizmu mniejszej ilości snu, a skutki jego niedoboru zawsze będą groźne dla zdrowia. Tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się 8 fatalnym skutkom braku snu.
Zaniżona odporność na infekcje
Ponownie te tezę potwierdzono badaniem, gdzie u osób śpiących mniej, niż 7 godzin na dobę prawdopodobieństwo zachorowania znacznie wrastało w stosunku do osób, którzy spali 8 godzin, lub więcej. Zatem częste łapanie infekcji wiąże się z dużym prawdopodobieństwem, że Twój organizm jest niewyspany.
Problemy z układem trawiennym
Brak snu może doprowadzić do zapalenia jelit, a także choroby Crohna. Co więcej w przypadku tej choroby jej nawroty są nawet pięciokrotnie częstsze w przypadku niedoboru snu. Bezsenność powoduje też większe łaknienie, a jak wiadomo objadanie się wieczorem nie wpływa dobrze na jakość snu.
Gorsza koncentracja
Niewyspany organizm powoduje, że stajemy się rozdrażnieni, gdzie nawet drobne sytuacje potrafią wyprowadzić nas z równowagi. Jesteśmy mniej skupieni, a to automatycznie przekłada się na wydajność w pracy.
Bóle głowy i kłopoty z oddychaniem
Wyżej wspomnieliśmy o rozdrażnieniu. Objawem, który niejako się z nim łączy w przypadku niewyspania to bóle głowy. Co ciekawe do dziś naukowcy nie są w stanie rozumieć faktycznego wpływu czynników na siebie. Ponadto niewyspany organizm jest podatny na bezdech senny, te jak się okazuje również często są powodem bóli głowy.
Gorsza pamięć
Mamy większy problem nie tylko z zapamiętywaniem, ale i przetwarzaniem nowych informacji. W związku z tym naukowcy zalecają nawet, aby przesuwać godziny rozpoczęcia pracy i nauki. Według jednego z badaniem przesunięcie zajęć z 7:30 na 8:30 podniosło wyniki w nauce zarówno w matematyce, jak i czytaniu.
Problem ze wzrokiem
I to nie tylko jeśli chodzi o jakość widzenia, ale i skupienie wzroku na tekście. Naukowcy stwierdzili, że po długim niewyspaniu wzrok człowieka równa się z tym, który mamy w przypadku wypicia alkoholu. Przy dłuższym niewyspaniu mogą wystąpić halucynacje.
Zwiększenie masy ciała
A to głównie za sprawą apetytu zwłaszcza na wysokokaloryczne rzeczy. Przy zmęczeniu dużo trudniej nam kontrolować apetyt. Sam w sobie nie byłby zły, gdyby nie fakt, że lubimy objadać się wieczorem, a to niestety automatycznie wpływa na gorszą jakość snu…
Cierpi życie intymne
Niewyspany organizm zaburza również sprawy związane z seksualnością. Zmniejsza się nie tylko libido, ale i mogą pojawić się dysfunkcje seksualne.
Niedobór snu zwiększa też ryzyko zachorowań na depresje. Co ważne również najczęstszym, głównym objawem tej choroby jest właśnie bezsenność. Brak snu często jest również początkiem problemów z nadciśnieniem z chorób serca.