Osteoporoza kręgosłupa. Objawy, leczenie

Bartek M. May 8, 2019 0
Osteoporoza kręgosłupa. Objawy, leczenie

Osteoporoza wywołana jest postępująca utratą masy kostnej, co prowadzi do osłabienia kości i zwiększa ryzyko złamań. Choroba ta najczęściej dotyka kobiety w okresie przekwitania.

Podobnie jak pozostałe elementy szkieletu, kręgosłup spełnia wiele ważnych funkcji. Stanowi podporę całego ciała, przyjmując na siebie większość obciążeń. Może jednak ulegać różnym poważnym schorzeniom, do których należy również osteoporoza. Jakie są jej najczęstsze objawy w obrębie kręgosłupa i jak można ją leczyć?

Dolegliwości bólowe kręgosłupa

Osteoporoza wywołana jest postępująca utratą masy kostnej, co prowadzi do osłabienia kości i zwiększa ryzyko złamań. Choroba ta najczęściej dotyka kobiety w okresie przekwitania. Osteoporoza może bardzo szybko zaatakować kręgosłup, prowadząc do odwapniania kręgów oraz ograniczenia ich funkcjonalności. Ze względu na duże obciążenie, dolegliwości z tym związane mogą być bardzo dotkliwe.

Ubytek masy kostnej w przebiegu osteoporozy odbywa się powoli. Początkowy etap rozwoju choroby nie wiąże się z praktycznie żadnym charakterystycznym uczuciem. Dolegliwości bólowe pojawiają się w drugiej fazie, zwykle przyjmując ostrą i przewlekłą formę. Najczęściej chorzy skarżą się na uciążliwe bóle pleców, jednak mogą one występować także w obrębie żeber. O nowoczesnych metodach diagnostyki osteoporozy przeczytacie na stronie https://noraxmedical.pl/.

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa

Postępująca osteoporoza kręgosłupa prowadzi do coraz mocniejszego odwapnienia kości, co wzmaga ich łamliwość. Nawet niewielkie obciążenie lub lekka kontuzja mogą prowadzić do złamań. W przypadku kręgosłupa, najczęściej dotyczy to trzonów kręgów. Pod wpływem nacisku, słaby, odwapniony krąg ulega zmiażdżeniu przez kręgi przylegające. Takie zjawisko nazywane jest złamaniem kompresyjnym, na skutek którego dochodzi do charakterystycznego zniekształcenia postury.

Wystąpić może również skrzywienie kręgosłupa, znane potocznie jako wdowi garb. Ze względu na utratę ciągłości kręgów, obniżeniu ulega też wzrost pacjenta. W osteoporozie, złamania kręgosłupa nie są tak groźne, jak np. złamania szyjki kości udowej. Mogą być jednak źródłem przewlekłych dolegliwości. Zmniejszają np. pojemność oddechową klatki piersiowej, a tym samym utrudniają oddychanie i pogarszają krążenie.

Diagnostyka i leczenie osteoporozy kręgosłupa

Ze względu na narastającą kruchość kości i postępujące złamania, pod wpływem osteoporozy dochodzi do zaburzeń statyki, deformacji kształtu oraz osłabienia dynamiki kręgosłupa. Wówczas konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Diagnostyka osteoporozy najczęściej odbywa się poprzez badanie gęstości kości, czyli densytometrię. Stopień zaawansowania określa się na podstawie wartości odchylenia standardowego. W leczeniu osteoporozy stosuje się leki farmakologiczne, przede wszystkim bisfosfoniany.

Dla pacjenta kluczowe znaczenie ma także właściwa dieta oraz odpowiednia ilość aktywności fizycznej. Spożywana żywność powinna być bogata w witaminę D oraz wapń, a trening optymalnie dostosowany do stanu zdrowia, wieku oraz płci. Osoby cierpiące na osteoporozę kręgosłupa powinny jednak unikać gwałtownych ruchów, podskoków oraz podnoszenia ciężarów. Wskazane są przede wszystkim ćwiczenia izometryczne, które wzmacniają mięśnie podtrzymujące osłabiony kręgosłup.

Leave A Response »