Dziecko, to od momentu narodzin nasz największy skarb, pilnujemy go jak oka w głowie i chcemy zapewnić maleństwu wszystko co najlepsze. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że od najmłodszych lat dbamy przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Tym większy niepokój rodzica, gdy widzi, że jego pociecha nie rozwija się w 100 procentach prawidłowo. Jedną za znanych dolegliwości jakie można zauważyć u najmłodszych dzieci jest plagiocefalia. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się jej nieco bliżej.
Plagiocefalia – co to jest?
Plagiocefalia potocznie nazywana jest „skośnogłowiem”, lub „efektem płaskiej główki”. Jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości? Powodów może być wiele. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, często jednak obserwuje się ją u dzieci, które zbyt wiele czasu leżą na określonym boku. To też chociażby w ostatnich latach pojawiło się wiele kampanii reklamowych podkreślających zalety układania dziecka na plecach. Tu warto podkreślić, że główka małego dziecka ma bardzo delikatną strukturę, dlatego też zdecydowanie szybciej ulega odkształceniu. Co ważne przyczyną plagiocefalii może być kręcz szyi. Jest to wrodzona dystrofia mięśniowa i szacuje się, że zmaga się z nią około 85% małych dzieci.
Jakie są objawy?
Jak już wyżej zostało wspomniane podstawowym, charakterystycznym objawem jest spłaszczona główka w konkretnym miejscu. Nie mniej jednak w przypadku plagiocefali możemy mieć do czynienia z szeregiem różnych objawów takich jak: jedno oko optycznie większe od drugiego (tak zwany efekt wysunięcia), czy asymetryczne ułożenie uszu (efekt wysuniętego ucha). Ponadto czoło z jednej strony jest bardziej widoczne, jak i jeden policzek może być bardziej wypukły.
Jak można zaradzić?
Tu przede wszystkim zadbać muszą rodzice. Jak? Głównie dbając o to, aby ich pociecha leżała w różnych pozycjach tak, aby główka nie ulegała odkształceniu. Dobrym wyjściem są poduszki ortopedyczne dla niemowląt. W dzisiejszych czasach plagiocefalia jest często szybko diagnozowana, a co za tym idzie udzielana jest szybka pomoc. W zależności jednak od skutków tej dolegliwości zdarzają się przypadki, gdzie konieczna jest interwencja chirurgiczna. Z zabiegiem warto jednak zaczekać minimum do drugiego miesiąca życia. Co ważne zazwyczaj jeden zabieg wystarczy, aby maksymalnie zniwelować objawy tej dolegliwości.
Warto o to zadbać
Dlaczego? Jak wiemy układ kostny noworodków, oraz niemowlaków jest niezwykle delikatny. W związku z tym szczególnie narażeni są na wszelkiego rodzaju zniekształcenia, czy deformacje. Dbając o układ kostny dziecka rodzic inwestuje w jego przyszłość, w tym prawidłową sylwetkę i ogólną sprawność całego organizmu. Grunt, to od pierwszych chwil życia dobrze obserwować malucha.
Inne, podobne dolegliwości
Plagiocefalia, to częsta dolegliwość obserwowana u najmłodszych dzieci. Obok plagiocefalii występuje również szereg innych podobnych schorzeń, wśród nich można zaliczyć między innymi: Brachycefalia (krótka głowa), Dolichocefalia (boczne spłaszczenie główki), Kraniostenoza (jest to niestety poważny objaw chorobowy, jest to przedwczesny zrost jednego, lub kilku szwów czaszkowych u dziecka).