Pomoc dla rodziców dzieci chorych na Autyzm

Marcin B. May 23, 2016 0
Pomoc dla rodziców dzieci chorych na Autyzm

W Polsce, rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum Autyzmu, stają przed znacznie większymi wyzwaniami niż rodzice z krajów zachodnich. Chociaż wiedza naszego społeczeństwa na ten temat wzrasta, to jednak wciąż jest ona niewystarczająca. Jakie problemy napotykają rodzice dzieci dotkniętych tymi zaburzeniami? I jak mogą sobie z nimi radzić?

Jednym z problemów, jest zbyt mała ilość ośrodków diagnostycznych oraz terapeutycznych w Polsce. Lekarze pierwszego kontaktu, często nie rozpoznają objawów, dlatego zdarza się, że Autyzm jest zdiagnozowany zbyt późno. Bez zastosowania odpowiednich terapii z miesiąca na miesiąc maleją szanse na to, by dziecko mogło nabrać niezbędnych dla jego rozwoju umiejętności.

Do tego dochodzą jeszcze problemy finansowe, ponieważ rodzice często nie wiedzą, jakie świadczenia im się należą. Różnego rodzaju terapie są niestety kosztowne, dlatego takim rodzinom potrzebne jest jakieś wsparcie finansowe.

Na szczęście są fundacje i stowarzyszenia, które pomagają rodzicom oraz ich dzieciom. Można w nich znaleźć grupy wsparcia prowadzone przez psychologów oraz zasięgnąć porad w kwestii tego, jak odpowiednio uczyć swoje dziecko. Zgłaszając się na przykład do Fundacji Dzieciom “Zdążyć z pomocą”, która udziela bezpłatnych informacji na temat praw rodziców dzieci niepełnosprawnych, w tym również dzieci z autyzmem. Fundacja ta oferuje zarówno pomoc finansową, prawną jak i psychologiczną.

Oprócz terapii, na które można skierować swoje dziecko, oraz ośrodków szkolno-wychowawczych, bardzo dużą rolę odgrywa praca samych rodziców. Warto, by zainteresowali się, jak mogą sami odpowiednio stymulować rozwój swojej pociechy. Aby mogli robić to w miarę profesjonalnie, opracowano różne pomoce terapeutyczne dla dzieci z Autyzmem.

W terapii takich dzieci z dużymi sukcesami stosuje się tzw. Metodę Krakowską. Polega ona między innymi na stymulowaniu wszystkich sfer rozwoju takich jak np. słuch, wzrok, funkcje motoryczne i pamięć dziecka. Terapia ta również obejmuje kształtowanie zachowań społecznych i myślenia przyczynowo – skutkowego. Jednak największy nacisk kładzie się na budowanie systemu językowego, tj rozumienia i świadomej komunikacji z otoczeniem. Opracowano też specjalną metodę nauki czytania – symultaniczno-sekwencyjną. Pomocne są różne pomoce edukacyjne, książki i zabawki). Warto jednak je zakupić, gdyż są to sprawdzone środki, które pomogły w rozwoju już wielu dzieciom.

Diagnoza lekarza stwierdzająca zaburzenie rozwoju jakim jest Autyzm, może z początku przerazić rodziców. Jest jednak mnóstwo środków, z których mogą skorzystać, by pomóc swoim dzieciom w rozwoju.

Leave A Response »