Poród przez cesarskie cięcie – przebieg, wady i zalety

Bartek M. July 6, 2017 0
Poród przez cesarskie cięcie – przebieg, wady i zalety

Cesarskie cięcie to zabieg ginekologiczny, który ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Obie strony podają różne argumenty, które dotyczą wpływu takiego rodzaju porodu zarówno na dziecko, jak i na matkę. Jak jest rzeczywiście? Która opcja jest bardziej korzystna – poród naturalny czy przy pomocy cesarskiego cięcia?

Na czym polega zabieg?

Poród przez cesarskie cięcie to dość duża ingerencja w procesy, jakie zachodzą zarówno w ciele matki, jak i w ciele dziecka, jednak przy obecnym stanie medycyny jest od wielu lat zabiegiem zupełnie bezpiecznym, a dla lekarzy wręcz rutynowym. Wykonuje się go pod znieczuleniem. Rodzaj znieczulenia dobiera lekarz anestezjolog, który później obecny jest przy całej operacji. W przypadku wcześniej planowanego zabiegu najczęściej stosuje się tzw. znieczulenie przewodowe, przy którym rodząca pozostaje w pełni przytomna. Znieczulenie ogólne stosuje się zwykle w przypadku, w którym decyzja o cesarskim cięciu zostaje podjęta na bieżąco. Na wysokości piersi rodzącej montuje się parawan, który ma za zadanie odgrodzić ją od widoku operacji. Lekarze dezynfekują i zabezpieczają skórę brzucha, po czym nacinają ją, aby wyciągnąć dziecko (kobieta czuje w tym momencie lekkie szarpnięcie). Zabieg trwa mniej niż kwadrans, a powikłania po nim są niezwykle rzadkie.

Zalety

Z pewnością jest to zabieg, który pozwala uniknąć wielogodzinnego, często traumatycznego porodu. Jest także bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku, kiedy życie lub zdrowie matki lub dziecka mogłoby być zagrożone, jeśli poród odbywałby się naturalnie. Dziecko także nie jest zmęczone trudną drogą przez kanał rodny.

Wady

Cesarskie cięcie ma jednak swoje wady. O dzieciach urodzonych w ten sposób często mówi się, że są spokojniejsze i bardziej wyciszone niż dzieci urodzone w sposób naturalny. Jest to prawda, jednak nie należy uważać tego za zaletę – dziecko jest nieco „ogłuszone” światem zewnętrznym. Co prawda nie musiało przeciskać się przez drogi rodne i walczyć o pierwszy oddech, jednak dziecko, które tego doświadczyło, miało okazję wypchnąć z płuc wody płodowe.

W przypadku cięcia dziecko musi mieć odciągniętą wodę z płuc przez lekarza, co wymusza ingerencję w cykl oddychania oraz może być nieco bolesne dla dziecka. Bardziej nagle odbywa się także zmiana temperatury i ciśnienia. Według niektórych lekarzy takie dzieci nawet w późniejszym życiu są bardziej wrażliwe i niespokojne.

Na co więc się zdecydować? Każdy przypadek jest inny, dlatego też najlepiej jest konsultować to z lekarzem, który prowadzi ciążę. Specjaliści rozmawiają z przyszłą matką i na podstawie takiego wywiadu oraz wyniku badań ustalają z nią, jaka forma porodu będzie dla niej i dla dziecka najzdrowsza.

Leave A Response »