Poznaj niezwykłe właściwości spiruliny

Bartek M. June 30, 2021 0
Poznaj niezwykłe właściwości spiruliny

Spirulina to nazwa alg morskich, które rosną w ciepłych wodach Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Zawiera ona wiele cennych składników odżywczych, przez co polecana jest w szczególności osobom cierpiącym na niedobry pokarmowe, choć nie tylko. Oto niezwykłe właściwości spiruliny.

Składniki odżywcze spiruliny

Spirulina znana jest osobom, które postanowiły przejść na dietę bezmięsną. Powodem jest fakt, iż zawiera ona bardzo dużo białka – dokładnie cztery razy więcej niż mięso o takiej samej wadze. Co więcej, jest ona bogatym źródłem:

 • witamin z grupy B,
 • aminokwasów egzogennych,
 • kwasu GLA,
 • kwasu foliowego,
 • witaminy A i C,
 • selenu,
 • żelaza,
 • miedzi,
 • manganu.

Co ciekawe, spirulina polecana jest wszystkim, którzy cierpią na niedobory powyższych składników. Mogą ją stosować osoby starsze, dzieci, natomiast spirulinę w ciąży i podczas karmienia piersią możemy przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Spirulina, sama w sobie, nie jest pożywieniem. Możemy natomiast dodawać ją do koktajli czy sałatek. Najczęściej jednak przyjmujemy ją w formie suplementu diety.

Właściwości spiruliny

Choć spirulina może znaleźć się w diecie niemal każdego, istnieje pewna grupa osób, która w szczególności powinna ją przyjmować. Są to przede wszystkim pacjenci cierpiący na nadciśnienie. Spirulina, dzięki zawartości fikocyjaniny, obniża ciśnienie krwi. Może również zapobiegać miażdżycy oraz udarowi mózgu. Na suplementację spiruliny powinny zdecydować się osoby będące na diecie odchudzającej. Nie tylko poprawia przemianę materii, ale również hamuje apetyt, dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Również osoby, które często łapią infekcje, powinny włączyć do swojej diety spirulinę, gdyż pomaga ona wzmacniać odporność organizmu. Badania wykazały, że charakteryzuje się ona również działaniem antynowotworowym. Spirulina posiada właściwości, dzięki którym usuwa z organizmu metale ciężkie. Co ciekawe, metale te trafiają do naszego organizmu nie tylko drogą oddechową, ale również poprzez spożywanie skażonej wody czy żywności w nie bogatej.

Pomoc w detoksykacji

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o detoksykacji organizmu. Dotyczy ona między innymi wymienionych wyżej metali ciężkich, lecz także innych, potencjalnie szkodliwych dla nas substancji. Jak się okazuje, spirulina może wspomagać pracę wątroby, chroniąc nas między innymi przed marskością tego organu. Spirulinę powinni przyjmować ci, którzy nadużywają alkoholu bądź sięgają po substancje odurzające. Co więcej, również palacze i osoby przyjmujące różnego rodzaju leki także mogą wspomagać swoją wątrobę spiruliną.

Jak przyjmować spirulinę?

Spirulinę możemy przyjmować w sproszkowanej formie, dodając ją do żywności. W aptekach możemy zakupić również spirulinę w formie suplementu diety. Ważne, aby spirulina pochodziła z czystych wód, czyli innymi słowy z kontrolowanych produkcji. W niektórych przypadkach nie powinniśmy w ogóle suplementować spiruliny. Mowa tutaj o osobach:

 • przyjmujących leki immunosupresyjne,
 • z chorobami autoimmunologicznymi,
 • przyjmujących leki zwiększające krzepliwość krwi,
 • chorujących na fenyloketunorię.

Leave A Response »