Przewodnik po sprzecznych opiniach

Marcin B. May 19, 2016 0
Przewodnik po sprzecznych opiniach

Media bardzo często zasypują nas informacjami, które nie są do końca prawdą, gdyż jakiś “ekspert” nie zapoznał się odpowiednio z tematem. Taki proceder nie jest zależny od tematu, chociaż można przyznać, iż istnieje grupa rzeczy, które są szczególnie ulubione przez dziennikarskie społeczeństwo. Jedną z takich rzeczy są z pewnością suplementy oraz ich rzekoma szkodliwość, która może doprowadzić nawet do śmierci. Jako eksperci w tej dziedzinie czujemy się zobowiązani do tego, aby wyjaśnić te kwestie.

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek wykonała dobry krok, gdyż przygotowała specjalny przewodnik, w którym są zawarte szczegółowe wyjaśnienia dotyczące suplementów diety oraz ich stosowania. Tłumaczą w nim, że punktem wyjściowym wielu doniesień medialnych są badania kliniczne, które niekiedy w niewielkim stopniu przynosiły niezadowalające wyniki lub szkodliwe skutki. Praktycznie wszystkie doniesienia mediów dotyczące stosowania witaminy, więc niezorientowany w temacie czytelnik myśli, że ma do czynienia z coraz to nowszym odkryciem naukowym. Pomijam już zupełnie fakt, iż badania naukowe są bardzo skomplikowanym procesem i ciągną się niekiedy całymi latami. Wobec tego, niemożliwym jest przedstawienie ich dokładnego przebiegu w jednym marnym artykule.

Preparaty witaminowe i bezpieczeństwo ich stosowania

Podstawową kwestią podczas stosowania suplementów jest oczywiście bezpieczeństwo organizmu człowieka. Trzeba się liczyć z tym, że niektóre substancje mogą źle wpływać na ciało danego człowieka, lecz nie ma w tym nic dziwnego. Zastanówmy się, czy każdy człowiek toleruje te same lekarstwa? Oczywiście, że nie – wszyscy jesteśmy z nieco innej “gliny”, więc leki również mogą mieć niepożądane działanie. Taki argument służy bardziej nie temu, aby zniechęcić do kupowania suplementów, lecz raczej poleca ich kupowanie z zaufanych źródeł. Pamiętajmy, że odpowiednio stosowane suplementy mogą w dużym stopniu pomóc człowiekowi, lecz należy obchodzić się z nimi uważnie i z głową – podobnie jak z wszelkimi innymi rzeczami, które źle użyte mogą stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia lub życia.

Leave A Response »