Przeziębienie czy grypa? Jak je odróżnić?

Marcin B. January 11, 2016 0
Przeziębienie czy grypa? Jak je odróżnić?

Przeziębienie (choroba przeziębieniowa) czyli wirusowe zapalenie nosogardła i zatok przynosowych jest zespołem objawów klinicznych związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych w wyniku zakażenia wirusowego o ostrym przebiegu.

Rynowirusy  – główny winowajca

Przeziębienie powodowane jest przez rożnego rodzaju wirusy, z których najczęstszymi są rynowirusy odpowiedzialne za około 30-50% zakażeń. Chorobę przeziębieniową mogą powodować także wirusy grypy rzekomej, RSV czy adenowirusy.

Rezerwuarem wirusów są chorzy ludzie i to od nich możemy się zakazić.

Zakażenie następuje głównie drogą kropelkową (za pośrednictwem aerozolu powstającego w czasie kaszlu, kichania), drogą pokarmową (zależnie od rodzaju wirusa), jak również poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Okres rozwijania się choroby wynosi 1-2 dni.

Przeziębienie – objawy i przebieg

Początek choroby jest zazwyczaj łagodny, z różną sekwencją objawów, które zapewne są znane każdemu z nas.

Wśród symptomów choroby przeziębieniowej wyróżniamy złe samopoczucie, ból głowy, mięśni, gardła (lub jedynie drapanie w gardle), które jest zaczerwienione, czasem z widocznymi grudkami lub pęcherzykami. Gorączka, jeśli jest, to zazwyczaj o niewielkim nasileniu. Przeziębieniu towarzyszy także nieżyt nosa (katar) – początkowo wydzielina jest wodnista, a obrzęk błony śluzowej nosa upośledza drożność. Z czasem wydzielina może być gęsta, zielonkawa a nawet ropna, co wcale nie stanowi dowodu na zakażenie bakteryjne. Zwykle pojawia się również suchy kaszel z tendencją do przechodzenia w kaszel wilgotny. W przypadku zakażenia adenowirusami, do objawów może dołączyć także zapalenie spojówek i zmiany skórne.

Choroba ustępuje samoistnie po 7-10 dniach, przy czym kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Nie ma leczenia przyczynowego, a jedynie objawowe w postaci m.in. leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych czy zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa.

Powikłaniem przeziębienia może być zapalenie bakteryjne zatok przynosowych czy ucha środkowego, przy czym warto zaznaczyć, że profilaktyczne stosowanie antybiotyku podczas przeziębienia wcale nie zmniejsza ryzyka tych powikłań.

Grypa – co to takiego?

Grypa jest zespołem objawów klinicznych związanych z ostrym zakażeniem układu oddechowego, powodowanym przez wirus grypy (różne jego podtypy).

Wyróżniamy grypę sezonową (zachorowania występujące corocznie w okresie epidemicznym, co na półkuli północnej przypada na czas pomiędzy październikiem a kwietniem) oraz grypę pandemiczną, czyli taką, która skutkuje masowymi zachorowaniami w postaci globalnych epidemii, powodowaną nowymi, nieznanymi dotąd wariantami wirusa.

Rezerwuarem wirusa są zarówno ludzie jak i zwierzęta (np. ptaki).

Zakażenie następuje, podobnie jak w przypadku przeziębienia, drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt.

Objawy grypy

Grypa objawia się nagłym wystąpieniem gorączki z dreszczami, której towarzyszy ból głowy, mięśni, gardła. Nieżyt nosa jest zwykle słabo nasilony a kaszel występuje w postaci nieproduktywnej (suchy). Grypie może towarzyszyć niewielka biegunka, nudności i wymioty.

Leczenie grypy

Leczenie grypy o łagodnym przebiegu nie różni się od leczenia przeziębienia i obejmuje odpoczynek w łóżku oraz terapię objawową. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, jednak szczególnie w przypadku osób starszych, czy obciążonych chorobami przewlekłymi, grypa może mieć ciężki przebieg z powikłaniami w postaci m.in. zapalenia płuc, wtórnych zakażeń bakteryjnych, zapalenia mięśnia sercowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet posocznicy i niewydolności wielonarządowej.

W zależności od sezonu epidemicznego grypa charakteryzuje się śmiertelnością na poziomie 0.1-0.5% a u osób po 65 roku życia sięga 1%. Dlatego też należy zachować czujność i w przypadku wystąpienia pogorszenia stanu zdrowia i niepokojących objawów w postaci np. bólu w klatce piersiowej, duszności, sinicy, krwioplucia czy znacznego zmniejszenia siły mięśniowej – zgłosić się niezwłocznie po pomoc lekarską.

Przeziębienie czy grypa?

Różnicowanie grypy i przeziębienia jest trudne, a na podstawie samych objawów klinicznych wręcz niemożliwe. Można przewidywać, że nagłe objawy wskazują bardziej na grypę (w przeziębieniu mają tendencję do narastania w ciągu kilku dni), a nasilony nieżyt śluzówki nosa skłania raczej ku rozpoznaniu przeziębienia niż grypy, ale pewność daje jedynie badanie wirusologiczne wymazu z nosogardła w postaci szybkich testów antygenowych. Jednak badanie to, wykonywane na zlecenie lekarza, u większości chorych nie jest konieczne, ponieważ ich choroba nie przebiega ciężko i ustępuje bez leczenia, a ewentualny wynik potwierdzający grypę nie zmienia postępowania.

Sezon grypowy w pełni, dlatego warto zadbać o siebie i swoją rodzinę. Świetną propozycją jest oferta Opieka Rodzinna Plus dostępna na stronie https://medistore.com.pl/pakiety-opieki-medycznej/opieka-medyczna/opieka-rodzinna-plus

Powyższy pakiet to gwarancja stałego dostępu do opieki specjalistów z wielu dziedzin, także w nagłych wypadkach, możliwość badań diagnostycznych, jak również szczepienia przeciwko grypie, będące podstawową metodą profilaktyki tej choroby, mogącą ustrzec Ciebie i Twoich najbliższych od poważnych konsekwencji grypy.

Leave A Response »