Rentgen kręgosłupa lędźwiowego – jak się do niego przygotować?

Marcin B. July 4, 2016 0
Rentgen kręgosłupa lędźwiowego – jak się do niego przygotować?

Rentgen kręgosłupa pozwala ocenić zniekształcenia poszczególnych kręgów oraz dostrzec obecność zmian chorobowych. I choć badanie RTG jest krótkie i bezbolesne, to w przypadku kręgosłupa lędźwiowego wymaga odpowiedniego przygotowania.

Rentgen kręgosłupa ma tę zaletę, że jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym. Ponadto zwykle nie wymaga on żadnego specjalnego przygotowania – jeden z nielicznych wyjątków stanowi badanie radiologiczne kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Trzeba również pamiętać o tym, że ciąża może uniemożliwić jego przeprowadzenie. Dlatego zdjęcia RTG u kobiet w wieku rozrodczym powinno wykonywać się w pierwszych 12 dniach cyklu, żeby wykluczyć w ten sposób ryzyko powikłań w przypadku ewentualnej ciąży. Uwaga: na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

rentgen poznań

Rentgen kręgosłupa Poznań

Czemu warto pomyśleć o rentgenie kręgosłupa?

Jeżeli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym, to koniecznie powinieneś się przebadać, bo przyczyną Twoich dolegliwości mogą być zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe. Rentgen kręgosłupa umożliwia wykrycie m.in. kręgozmyku, wad postawy (np. skoliozy), osteoporozy z powikłaniami w postaci złamań patologicznych kręgów, nowotworów pierwotnych i przerzutowych czy ZZSK (Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa).

Co zrobić przed rentgenem kręgosłupa?

Najważniejsza jest prawidłowa dieta, gdyż pomaga usunąć z przewodu pokarmowego gazy oraz zalegające w jelitach masy kałowe, które mogą znacznie utrudniać prawidłową ocenę struktur kostnych kręgosłupa. Dlatego w przeddzień badania należy wstrzymać się od spożywania pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających, bogatych w błonnik: sałatek, ciemnego pieczywa, mięsa i ryb z sosami, mleka, kiełbas, tłuszczów, surowych warzyw i owoców. Wystrzegać trzeba się również soków oraz napojów gazowanych – zamiast nich dużo lepiej sprawdzą się płyny obojętne, np. niegazowana woda mineralna czy lekka gorzka herbata, choć można się też zdecydować na przecedzony bulion lub galaretkę owocową. W samym dniu badania należy pozostawać na czczo. Nie wolno też palić papierosów oraz żuć gumy, choć można wypić słabą herbatę bez cukru oraz przyjąć wszystkie stałe leki.

Odpowiednia dieta to nie wszystko – przed rentgenem kręgosłupa zaleca się też zadbać o wypróżnienie. Pacjenci ze skłonnością do zaparć powinni o tym fakcie poinformować lekarza kierującego, który – w zależności od wskazań medycznych – może zalecić zastosowanie na 48 godzin przed badaniem preparatu przeczyszczającego. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce.

Przebieg badania

Rentgen kręgosłupa trwa zaledwie kilka minut. Pacjent proszony jest o przyjęcie odpowiedniej pozycji i odsłonięcie fragmentu ciała, który ma zostać prześwietlany. Kobiety muszą przy tym zdjąć stanik, bo jego metalowe zapinki na ogół widać na zdjęciu. Należy też opuścić spodnie poniżej majtek. Najlepiej, gdy widać bez problemu pępek, gdyż stanowi on szybki punkt orientacyjny dla technika (dotyczy to wyłącznie osób bez obwisłego brzucha). Najczęściej wykonywane są zdjęcia przednio-tylne oraz boczne, choć czasem robi się też zdjęcia skośne.

Leave A Response »