Rewolucyjne odkrycia medycyny dotyczące płodności

Marcin B. January 26, 2016 0
Rewolucyjne odkrycia medycyny dotyczące płodności

Odkrycia naukowe znacząco wpłynęły na leczenie niepłodności. Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) podaje, że każdego roku rodzi się ok. 350 tys. dzieci poczętych in vitro. Naturalne zapłodnienie, możliwe dzięki zamrożeniu tkanek jajników, jest w dalszym ciągu dyskutowane.

Zapłodnienie in vitro

Od dawna szukano lekarstwa na niepłodność. W latach 70. udało się to ginekologowi Patrickowi Steptoe i biologowi Uniwersytetu Cambridge Robertowi Edwards. Badacze doprowadzili do  pierwszego zapłodnienia pozaustrojowego i narodzin dziecka poczętego metodą in vitro. 25 lipca 1978 roku w Oldham w Wielkiej Brytanii urodziła się Louise Brown, córka niepłodnej Angielki Lesley Brown i jej męża Johna Browna. Tę datę można uznać za przełomową dla ludzkiej prokreacji.

Zapłodnienie pozaustrojowe przybiera różne formy: ICSI, IMSI – różnią się one wielkością powiększenia główki plemnika przed iniekcją do komórki jajowej. W tradycyjnej metodzie ICSI stosuje się 400krotne powiększenie, a w IMSI – 6000krotne. Kobiety, które utraciły płodność, np. na skutek przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników, powinny zainteresować się dawstwem komórek jajowych. Dzięki in vitro, wiele par spełnia marzenia o upragnionym rodzicielstwie.

Naturalne zapłodnienie po przeszczepie jajników

W listopadzie 2014 r. w Belgii kobieta zaszła w ciążę drogą naturalną, pomimo tego, że jej jajniki przestały pracować. Kiedy była nastolatką zachorowała na anemię sierpowatą, zastosowano u niej przeszczep szpiku i chemioterapię. Jeden z jajników musiał zostać usunięty, ale lekarze pobrali z niego tkanki i zamrozili. Gdy nastolatka skończyła 15. rok życia, przestał działać drugi jajnik. Po 10 latach, kiedy kobieta zapragnęła mieć dziecko, lekarze wszczepili tkankę do różnych części ciała, w tym do nieczynnego jajnika, który po transplantacji zaczął pracować. Po kilku miesiącach pojawiła się miesiączka, a następnie ciąża. Kobieta urodziła zdrowe dziecko. Badacze wyrażają nadzieję, że przeszczep jajników umożliwi w przyszłości zajście w ciążę innym kobietom.

Zobacz także: “In vitro bez tajemnic“.

Leave A Response »