Siemię lniane – właściwości i zalety

Anna Dydymska May 18, 2016 0
Siemię lniane – właściwości i zalety

Ludzie używają go przede wszystkim jako pomóc do walki z zaburzeniami układu pokarmowego. Może mieć jednak wiele innych zastosowań. Siemię lniane – chociaż jako lek zaliczany jest to medycyny naturalnej, to od lat cieszy się sporym zaufaniem wśród pacjentów. Dlaczego? Zanim przejdziemy do odpowiedzi, parę słów o tym, czym jest siemię lniane.

Siemię lniane, to inaczej nasiona lnu zwyczajnego. Używane jest jako zielarski środek leczniczy. Są to zaledwie kilkumilimetrowe, szarobrązowe nasiona. Charakteryzują się tym, że po zalaniu wodą wydobywają z siebie sporą ilość śluzu, który w głównej mierze łagodzi problemy związane z układem trawiennym. Siemię lniane zawiera wiele składników, między innymi: tłuszcze, błonnik, białka, witaminę B1, witaminę B6, magnezu, wapnia, żelaza, czy cynku.

Jeśli chcemy pić siemię lniane

Należy 2-3 łyżki siemienia lnianego zalać gorącą wodą i poczekać aż ostygnie. Do picia siemię lniane uzyskuje konsystencje delikatnego, płynnego śluzu. Ponieważ siemię lniane charakteryzuje się brakiem smaku, wówczas można delikatnie posłodzić je cukrem. Taki napar najlepiej pić codziennie rano przed śniadaniem, lub wieczorem tuż przed pójściem spać.

A może by tak zjeść?

Okazuje się, że siemię lniane może być też doskonałym przysmakiem. Jest idealnym dodatkiem do sałatek i surówek, a i sam w sobie lekko prażony smakuje wyśmienicie najlepiej z dodatkiem miodu.

Kupować w całości, mielone, czy w tabletkach?

Aktualnie mamy dostępnych wiele rodzajów siemienia lnianego. Jeżeli decydujemy się na formę zmieloną, lub w postaci tabletek, musimy mieć na uwadze, że w takiej postaci pozbawione jest kwasów tłuszczowych. Kupując z kolei w całości, potrzebny będzie nam młynek do zmielenia. Jednak uwaga – nie powinno się używać tego samego młynka do mielenia kawy, co do siemienia lnianego. Osad od kawy, który zostaje na urządzeniu może sprawić, że do naszego naparu przedostanie się zbyt duża porcja kofeiny, co mogłoby zaburzyć jego prawidłowe działanie.

Najważniejsze zalety

To oczywiście przede wszystkim wszystkie te związane z układem pokarmowym, a zatem doskonale chroni nasz żołądek i jelita. Ponadto ma doskonały wpływ na pracę naszego serca i układu krążenia. Jak dowodzą badania naukowe, siemię lniane ma również ogromny wpływ na hamowanie rozwoju raka piersi, a nawet może się znacząco przyczynić do jego pokonania. Warto je pić podczas infekcji, gdyż nie tylko oczyszcza organizm, ale i pomaga na przykład przy suchym kaszlu.

Ciekawostki związane z siemieniem lnianym.

Może być używane jako odżywka do włosów, gdyż doskonale je nawilża. Wokaliści używają go jako nawilżacz strun głosowych przed koncertem. Siemię lniane dodawane jest także do karmy zwierzęcej. Ponadto wykorzystywany jest także do produkcji oleju roślinnego.

Niestety wadą siemienia lnianego jest to, że jest ono dość kaloryczne, w związku z tym ostrożnie muszą go spożywać na przykład osoby z cukrzycą, a do tego charakteryzuje się krótkim terminem ważności.

Leave A Response »